AC24.cz
AC24.czZ domova4 fáze biorytmu

Sociální sítě

Listopadové číslo Vědomí právě v prodeji! Můžeme mít superpower?

Kdo tvrdí, že se lidé s nadpřirozenými schopnostmi objevují jen ve filmech? Našli jsme mezi námi muže, který už 70 let nejí ani nepije, mladou dívku, jejíž oči mají schopnosti rentgenu, nebo chlapce pochutnávajícího si na konstrukci letadla. S Miroslavem Polreichem navazujeme na minulé analýzy a prodiskutovali jsme budoucnost NATO, aktuálně palčivou otázku důvěry či správná řešení nastalých konfliktů. Vědomí ani tentokrát nezapomnělo na důležitost mentálního, psychického a duševního zdraví svých čtenářů a do listopadového čísla zařadilo třetí část seriálu Pansofia. S péčí o ostatní si však bohužel příliš nelámou hlavu Rothschildovi, jejichž praktiky a plány nekompromisně odhaluje Ľubomír Huďo v seriálu o mocných rodinách. A nejutajovanější nakonec – nové informace o demokracii ohrožujících experimentech elektrické stimulace mozku. První tištěné periodikum na světě, které se nebojí zveřejnit výzkumy kryté státním tajemstvím, je právě v prodeji v Česku i na Slovensku.http://vedomi.cz/cisla/2015-listopad-muzeme-mit-superpower/

Posted by AC24 - Vědomí on 26. listopad 2015

Reklama

loading...

 

Podporujeme

 

4 fáze biorytmu

Není nad to vědět, kdy si má člověk naplánovat dovolenou. Při koučování podnikatelů (kteří musejí pracovat, až se z nich kouří, aby byli úspěšní) si hmatatelně uvědomuji, že skutečně existujte objektivně daný rytmus práce a odpočinku. Jak se píše v knize Ecclesiastes: „Všeliká věc má jistý čas a každé předsevzetí svou chvíli."

Když nastane – biorytmicky - čas odpočinku, práce jde hrozně ztuha. Ve skutečnosti se vyplatí pracovat jen trochu, protože organismus má v té době jiné úkoly a vnější výkon by ho od nich jen odváděl. Ovšem pocit viny a strachu z vlastní lenosti člověka často žene do práce bičem, i kdyby pro zdar díla bylo lepší lenošit. Zkusme se zamyslet, kdy je lepší odpočívat než podávat výkon.

Už léta rozlišuji mezi obávanou leností/prokrastinací na jedné straně a respektováním biorytmu na straně druhé, podle pravidla 4 fází.

Připomínají mi tzv. čtvercovou pranajámu, kde se rozlišují nádech – pauza – výdech – pauza, tedy 4 fáze různého charakteru, které dosti pravidelně následují po sobě, ale dosti nepravidelně trvají někdy dny, někdy týdny a někdy i měsíce.

Kupodivu první fáze se jmenuje stejně jako u dýchání: inspirace = nádech. Období, kdy člověk nasává nové podněty. Je docela příjemné, často i vzrušující a rozhodně by nemělo být rušeno přehnanou prací. Je to doba vnímavosti a citlivosti vůči vnějším podnětům - fascinace vnější stimulací.

Druhá fáze: absorbce – vstřebávání. Tahle fáze je pro aktivní lidi zpravidla málo příjemná. Jakoby se nic nedělo, nic nehýbalo a člověk navíc nemá chuť zabrat, tudíž má provinilý pocit, že se fláká. Ale pozor, něco podstatného se při tom děje uvnitř. To nové, co jsme do sebe v první fázi nadechli, čím jsme se inspirovali, se teď začleňuje do organismu, integruje, vstřebává do dosavadních struktur. Tahle fáze bývá skutečně náročná pro workaholiky - energie je využita uvnitř, člověk jakoby ji neměl tolik k dispozici a je frustrován svou vlastní nečinností až apatií. Nicméně je to legitimní fáze, kterou je třeba respektovat, jinak se to, co bylo inspirováno, zase vypráší z organismu a nebude využito.

Výkon, výdech. Konečně, tohle je to pravé období pro tvrdé pracanty. Inspirace byla vstřebána a teď může být plodně využita! Hurá do díla! Práce jde od ruky, člověka těší a on nemusí překonávat žádný odpor a tím pádem je osvobozen od pocitu viny, že je líný. Naplánovat si na tuto fázi dovolenou je naopak učiněné neštěstí a utrpení, katastrofa! Znáte to?

Odpočinek - po výkonu a před další fází inspirace. Tady by se mělo zpomalit nebo zastavit, dovolit (slovo „dovolená") organismu čas k znovunabytí sil, k občerstvení, k restauraci. Tohle je oficiální čas pro dolce far niente - sladké nicnedělání.

Moderní doba je hektická, takže respektovat vše kromě třetí fáze – výkonu – je docela řehole. Ale jde to, s trochou disciplíny, a když se člověk trefí do rytmu čtyř fází, žije obdivuhodně hladce a bez zadrhávání...nebo je tomu aspoň blíž! Co Vy na to?

Sobě a svým klientům biorytmické fáze a jejich trvání odhaduji s virgulí, abychom neplýtvali energií a příležitostmi – obojí je vzácné. Myslím, že ten rytmus mnozí z Vás sami dokážou intuitivně vycítit. Chcete-li se však ujistit, prosím, zavolejte a zastavte se. Správné načasování je prý základem všeho.

Jan Jílek

Komentáře   

0 # Radim 2012-08-01 09:49
Podle Johna Erica Adaira jsou lidé nejproduktivněj ší ráno až do desáté hodiny ranní. Ráno je člověk nejvíce odpočatý.Náš chronotyp závisí ve velké míře na genech, našem věku a životním stylu.
Top of Page

Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte | Založeno 2011
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Licence Creative Commons Nezávislý webový deník AC24.cz podléhá licenci Creative Commons 3.0 | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás

Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.