Ambiciózní mikroplatební služba Flattr.com se dočkala české lokalizace. Flattr internetovým uživatelům umožňuje finančně podpořit tvůrce obsahu, který je zaujal. Za svou práci tak mohou blogeři, muzikanti a další autoři získat odměnu na základě dobrovolných plateb nevyžadujících složitou registraci pro každý web či jiná omezení. Čeština se stala teprve šestým jazykem, ve kterém je Flattr možné používat. Motto projektu zní "Velká změna pomocí malých plateb." Flattr byl založen v roce 2010 ve Švédsku, jedním ze zakladatelů je i Peter Sunde, spoluautor projektu The Pirate Bay. Hlavním cílem Flattru je zjednodušit mikrodárcovství na internetu. Podpořit tvůrce je díky němu stejně náročné, jako kliknout na tlačítko "Líbí se mi".

Podobě jako toto známé tlačítko totiž celý proces funguje. Uživatel si sám nastaví, jak velkou měsíční částku je ochoten svým oblíbeným autorům a projektům celkem přispět. Pak už pouze kliká na zeleno-oranžová tlačítka Flattr, umístěná na jednotlivých webech. Na konci měsíce se všechna jeho kliknutí sečtou a „oflattrovaní“ autoři se o uživatelem nastavenou částku podělí rovným dílem.

Českou lokalizaci a podporu projektu zajištují dobrovolníci sdružení ve skupině Český Flattr na Facebooku. V současné době je jejich cílem zejména propagovat službu mezi internetovými autory a vydavateli. Nedostatek stránek, kde by bylo možné flattrovat, je totiž nejčastější výtkou uživatelů Flattru. „V dubnu jsme během pouhého jednoho měsíce Flattr lokalizovali, v dalších měsících bychom se rádi zaměřili na popularizaci,“ říká zakladatel skupiny David Antoš. „Jsme vlastníkům stránek připraveni pomoci s jakýmkoliv problémem, na který narazí. Umíme například poradit se správnou implementací tlačítek, jsme i v pravidelném kontaktu s vývojáři ve Švédsku„, dodává.

Počet zapojených českých projektů v posledních týdnech výrazně vzrostl. Jak ukazuje seznam na webu www.flattr.cz, mezi nejpopulárnější weby patří blog filmového kritika Františka Fuky, oblíbený videocast Digit.cz či linuxový magazín LinuxExpress a nyní můžete podpořit i zpravodajství AC24.cz.

„Flattr je univerzálním řešením pro malé i velké vydavatele. Představuje jeden z budoucích směrů, jakým je možné platit za internetový obsah, a jsme přesvědčeni, že může být užitečný umělcům, tvůrcům softwaru i občasným blogerům – jednoduše každému, kdo na internetu vystavuje něco zajímavého,“ uvedl David Antoš.

]]>