Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaVláda prý nepotřebuje studii o biopalivech

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Vláda prý nepotřebuje studii o biopalivech

Praha, 11. 5. 2012 – V posledních letech byla zpochybněna celá řada předpokladů, které stály u zrodu koncepce biopaliv. Množí se hlasy, že biopaliva mnohem více škodí, než prospívají. Přesto není tento koncept opouštěn nebo revidován. Obecně prospěšná organizace Acta non verba (ANV) vyzvala tři resorty - MŽP, MPO a MD, aby se problémem začaly vážně zabývat. Všechny tři to odmítly.

ANV před měsícem vyzvala vládu, aby nechala zpracovat studii, která vyhodnotí přínos biopaliv (1). ANV společně s týmem odborníků formulovala otázky, na které by veřejnost měla znát odpovědi.

Například ministr Chalupa včera ANV sdělil, že MŽP v současné době nepovažuje za nutné vypracování takové studie (2-1) (2-2). Všechny ministerstva se také vymlouvají na to, že koncept biopaliv máme nařízen z Bruselu (3) (4).

Ředitel obecně prospěšné organizace Acta non verba, Vojtěch Razima, postoj ministra Chalupy a celé vlády kritizuje:

„Všechno nasvědčuje tomu, že biopaliva jsou jen nesmyslným plýtváním. Studie by něco takového nejspíš jednoznačně prokázala. Pak by byl koncept biopaliv naprosto neobhajitelný. A právě toho se vláda bojí. Biopaliva mají silný lobbing. Za daňové poplatníky, kteří to všechno zaplatí, nelobuje nikdo. Nejsme přeci bezmocnými otroky EU, ale její součástí. Pokud se prokáže, že biopaliva jsou nesmyl, měli bychom apelovat na EU, aby byl tento koncept opuštěn nebo revidován. Prvním krokem k tomu je právě vypracování studie o biopalivech.“

Evropská unie si v roce 2003 stanovila, že v roce 2020 budou automobilová paliva obsahovat 10 % biosložky. Deklarovanými důvody pro toto opatření bylo snížení dovozu ropy do EU, tvorba nových pracovních míst a snížení emisí CO2. Je velmi pravděpodobné, že žádného z těchto cílů dosaženo nebylo a ani nikdy nebude. Zdá se, že dovoz ropy neklesá, nová pracovní místa vytvořena nebyla
a konečně, při produkci biopaliv nejspíš vzniká ještě více CO2, než kdyby se používala nafta a benzín.

I u nás mají výrobci paliv od roku 2007 povinnost tyto složky přimíchávat. Od 1. 6. 2010 je tento podíl zákonem stanoven na 4,1 % pro benzín a 6,0 % pro naftu. Je nanejvýš pravděpodobné, že biopaliva jen zbytečně zvyšují cenu pohonných hmot. Benzín je díky nim dražší asi o 40 haléřů a nafta dokonce o 60 haléřů na litr. Průměrný motorista tak každoročně na údajnou záchranu ledních medvědů povinně vydá až 600 korun. Ročně přijdou biopaliva motoristy na téměř 4 miliardry korun. A pokud se nic nestane, bude ještě hůř. V roce 2020 by nás měla biopaliva stát přibližně dvakrát tolik, protože podle EU budou muset automobilová paliva v roce 2020 obsahovat 10 % biosložky.

Vyjádření ředitele politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, pana Ladislava Jakla:

"Je k neuvěření, že věcnou argumentací, která by obhajovala všechny ty nesmyslné kroky směřující k pokřivení cen energií, se už nikdo nezabývá. Jde už o čistý byznys, ne o ideály. O zelený byznys na úkor nás všech."

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+2 # kozmo 2012-05-11 17:57
Njn, už minule jsem vás navigoval kde je třeba hledat :P Jistý vědec David Pimentel vymyslel koncept netto energie tj. kolik energie vložíte, versus kolik dostanete a už on přišel nato, že vyrobit bionaftu stojí více energie, než získáte Její spálením. Třeba se obrátit na něj 8)

Cornell ecologist's study finds that producing ethanol and biodiesel from corn and other crops is not worth the energy
news.cornell.edu/.../...
0 # ládík 2012-05-12 11:38
Hmmm. Muj názor je, že v současné podobě jsou biopaliva v Evropě nesmysl. Opodstatnění mají v méně rozvinutých, převážně zemědělských zemích tzv. druhého a třetího světa. U těchto zemí by biopaliva opravdu vedla k menší míře dovozu ropy a tím i menšího zadlužování. Důkazy o tom jsou zemědělská družstva v Angole, Brazílii nebo v číně... Brazílie např používá bioetanol už třicet let a podle statistických zdrojů ne tom ušetřila miliardy dolarů. Chce-li se Evropa vymanit z energetické závislosti na Rusku a Arabech, musí podpořit elektrifikaci dopravy
+4 # Pavel Blaheta 2012-05-12 17:48
Inu ještě stále jsme nevzali na vědomí, že naše vláda nepracuje pro tuto zemi, pro národy v této republice žijící, ale pro někoho jiného. Ať již je to pár zbohatlíků z České republiky, nebo pro pár globálních hráčů. Proč by se ti, co se pasovali sami do role novodobé vrchnosti, měli ohlížet na nějaký obecný prospěch. Jsou to lidi bez morálky, bez svědomí a bez národního cítění, postrádají i kdyby jen špetku národní hrdosti a pocitu příslušnosti k českému (ale i moravskému, slezskému a dalším) národu.
+4 # FUCK OFF 2012-05-12 18:07
Cituji Pavel Blaheta:
Inu ještě stále jsme nevzali na vědomí, že naše vláda nepracuje pro tuto zemi, pro národy v této republice žijící, ale pro někoho jiného. Ať již je to pár zbohatlíků z České republiky, nebo pro pár globálních hráčů. Proč by se ti, co se pasovali sami do role novodobé vrchnosti, měli ohlížet na nějaký obecný prospěch. Jsou to lidi bez morálky, bez svědomí a bez národního cítění, postrádají i kdyby jen špetku národní hrdosti a pocitu příslušnosti k českému (ale i moravskému, slezskému a dalším) národu.


Navíc se ukazuje, že jsou to vedle zmíněných vlastností povětšinou skuteční psychopati, kteří společnost vnímají jako soubor čísel a matematických funkcí. Ty se snaží uzavřít do svých algoritmů efektivity a nás nutit chovat se podle nich.
Pokud se začne některý národ vzpouzet, mají pro to opět algoritmus - těžkooděnce a slzný plyn.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás