Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaEnormní vliv farmaceutických korporací na očkování dětí v ČR

Sociální sítě

Reklama

Enormní vliv farmaceutických korporací na očkování dětí v ČR

Při příležitosti Evropského imunizačního týdne přichází Liga lidských práv s analýzou „Vliv farmaceutických společností, očkování a reklama“, která odhaluje netransparentní rozhodování a střety zájmů při rozhodování o otázkách veřejného zdraví a problémy související s propagací léčiv, zejména vakcín.

Volba konzumentů zdravotní péče v České republice není ovlivňována jen doporučením zdravotníků, ale výrazným způsobem též farmaceutickým průmyslem. Cílem sborníku je podpořit veřejnou diskuzi o těchto opomíjených otázkách a také navrhnout možná řešení i příklady dobré praxe ze zahraničí.

Analýza obsahuje soubor následujících textů a zjištění:

„Očkování dětí v ČR pod taktovkou farmaceutické lobby“ – v Národní imunizační komisi, která řeší otázky očkování na Ministerstvu zdravotnictví, mají velký vliv lidé, u kterých je značné riziko střetu zájmů kvůli jejich spolupráci s farmaceutickým průmyslem. Tento střet zájmů není odpovídajícím způsobem řešen. „Podle našich zjištění je rozhodování komise netransparentní, často neodůvodněné a vzbuzuje pochybnosti o tom, čí zájem je sledován na prvním místě,“ říká právnička Ligy Zuzana Candigliota. Neexistují žádná kritéria pro zařazování nových vakcín do očkovacího kalendáře, jako je tomu v zahraničí.

„Vakcinační akce: ochrana veřejného zdraví nebo jen reklama? – evropská legislativa zakazuje veřejnou reklamu na léčiva na předpis včetně vakcín s výjimkou tzv. vakcinačních akcí. Např. v Německu a Rakousku je vakcinační akce povolena jen výjimečně a v odůvodněných případech a je chápána jako kampaň s poskytováním objektivních informací spotřebitelům, nejde o reklamu na konkrétní vakcíny. „Evropská legislativa i české právo chápe osvětu v oblasti očkování jako výjimku, která má být povolena v konkrétním odůvodněném případě. V České republice však bohužel Ministerstvo zdravotnictví na svou roli zcela rezignovalo a bez jakéhokoli posouzení povoluje libovolnou reklamu na vakcíny, čímž dochází k neobjektivnímu ovlivňování spotřebitelů,“ hodnotí situaci právník a předseda Ligy David Zahumenský.

„Protiprávní finanční odměny za testování vakcín na dětech“ – z evropské legislativy vyplývá zákaz poskytovat finanční odměny za zapojení nezletilých do farmaceutického výzkumu z toho důvodu, aby rodiče byli při rozhodování vedeni zájmem nezletilého a ne finanční motivací. „V České republice ale například společnost Novartis nabízela rodičům za testování vakcíny proti meningokoku B paušální částku 4.500 Kč bez toho, aby rodičům musely jakékoli náklady vzniknout. Podle našeho názoru se tak nejedná o náhradu nákladů, ale o nezákonné poskytnutí odměny, která má rodiče k zapojení dítěte do testování motivovat,“ komentuje situaci Zuzana Candigliota. Státní ústav pro kontrolu léčiv přes upozornění Ligy tyto nezákonné praktiky odmítá řešit.

„Reklama a marketing farmaceutických společností“ – farmaceutický průmysl je jeden z největších zadavatelů reklam a jejich náklady na podporu prodeje převyšují náklady na výzkum a vývoj. Výdaje na odměny akcionářům a vedení společnosti jsou enormní. Na druhou stranu pokuty uložené těmto firmám i za opakované porušení zákona o regulaci reklamy (klamavá reklama, nezákonné dary, reklamní semináře v atraktivních zahraničních lokalitách) nepřesahují 0,1 % jejich ročního obratu. Sankce za nezákonné reklamní praktiky nejsou podle Evy Kučerové z Lékařské fakulty MU v Brně pro tyto společnosti účinné, přiměřené a odrazující.

„Liga si je vědoma přínosu očkování v boji s infekčními nemocemi a nechce bojovat proti očkování jako takovému. Zároveň ale zastáváme stanovisko, že spotřebitelé by měli dostávat objektivní informace také o rizicích, která jsou s očkováním spojena, zejména pokud jde o očkování dětí,“ vysvětluje Zahumenský, proč se Liga rozhodla zvolit za ústřední téma své analýzy právě otázky týkající se očkování.

Předložením této analýzy aktivity Ligy v této oblasti nekončí. Naváže na ni veřejná diskuze na téma „Jak by měl stát rozhodovat o očkování dětí“, která se bude konat dne 15. května 2012 od 17 do 20 h na Vysoké škole ekonomické v Praze. Diskuze bude zaměřena na otázku fungování Národní imunizační komise a problematiku reklamy na vakcíny a jejím cílem bude hledání optimálního řešení do budoucna. Jsou na ni pozváni zástupci všech zainteresovaných skupin.

Stručné shrnutí analýzy ke stažení zde.

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+3 # FUCK OFF 2012-05-02 21:01
V oblasti zájmového rozkrývání skutečností v pozadí ovlivňujících farmaceutický průmysl je stálicí John Virapen.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # AA 2012-05-03 05:00
Co taky čekat ,když v v ústavu pro kontrolu léčiiv "pracuje"kazach stánka Stehlíková. Ta samozřejmě půjde americkým nadnárdním firmám na ruku. Dostane za to peníze na lidskoprávní aktivity a agenty.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # joj 2012-05-13 00:59
nevim nevim,co se tu vlastně řeší.ale souhlasím,že zaplést se do "biznísu" kolem farmaceutik..je dlouhej labirint a možná netušíme,co je v jeho pozadí za vlivný segmenty,co hýbou tím "Golemem"..dávn o si nedělám iluze,ale vidět celou pravdu kolem průmyslu s léčivy....na to bych potřeboval někoho,komu důvěřuju.někomu ,kdo se neurazí,když se hrůzou onomu příteli v úzkých chvilkách,zblej u do klína.... :-x .. a celá společnost je k zblití.my,jako lidská rasa,si už dlooouuho koledujem o průser..jen odmítám být spoluviník.A to je ten moment of the truth.... odmítám být součástí toho ohavnismu a humusu.jménem lidský systém udržování koloběhu žití..přesto,ne lze se vymanit,proto ku lidstvu cítím nenávist.ku korporacím a jedincům konče..jinak mám lidi rád.Ale tahle věc,kolem eticko morálních hranic,se ocitám na kraji paluby a co cítím je pouhá ignorace.byd to,nezachrání ani jeden,ani dva,či deset mých kamarádů,ale změní to pouze jedna věc.a to-každý začít u sebe..jenže...v šak víme...Nicméně, nechci být součástí tohodle systému fungování společnosti.Nec hci.Jen trochu tápu,kudy se tím pádem dál vydat.Jestli toto čte někdo "osvícený",či alespon někdo znalý a rozumný.někdo bez osobních kritérií a někdo,komu záleží na pravdě a spravedlnosti.n echt mi zanechá prosím svou stopu.rád se s ním setkám a moc rád ho vyslechnu.a rád s ním proberu co mne trápí a vyslechnu,co trápí jeho.Je nás nespokojených dost.setkávávej me se..tolik výkřik do světa..snad se najde alespon jeden člověk,co mne pochopí a co mne řekne-pojd a následuj mou cestu.řeknu ti o ní a jestli budeš chtít a uznáš jí za správnou,pak pojd.budeme dva.a ze dvou jsou třeba tři..minimálně. chci být součástí toho článku v lidské spol.,co se staví na paty tomu,jak a na jakém principu,funguj í věci dnes...z čehož jde děs... amen.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás