Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMýty vs. realita v příběhu o veganovi, kterého zachránilo maso

Sociální sítě

Reklama

Mýty vs. realita v příběhu o veganovi, kterého zachránilo maso

Bulvární server Novinky.cz dnes zveřejnil článek pod názvem "Vegan se po 26 letech vrátil k masu, zdravotní potíže rázem vymizely". V tomto článku představuje autora knihy The Meat Fix (Léčba masem) Johna Nicholsona, který se od roku 1984 stravoval podle extrémní verze programu "Jezte dobře" (NHS The eatwell plate).

Tento program doporučuje konzumování většího množství potravin obsahujících škroby, malé množství nasycených tuků, cholesterolu, cukru a červeného masa. Sám si však program zpřísnil vyškrtnutím masa a všeho živočišného původu. Celých 26 let se však nezamyslel nad tím, že by měl tuto vyškrtnutnou část nahradit jiným spolehlivým zdrojem aminokyselin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na přiložených obrázcích můžete vidět, že vyškrtl prakticky třetinu svého jídelníčku bez náhrady.

Na dalším obrázku se můžete podívat na doporučovanou pyramidu vyvážené veganské stravy. Ve dvou základních patrech pyramidy jsou potraviny, které John Nicholson ve své stravě ponechal. V horních patrech si však můžete všimnout doporučení konzumovat luštěniny bohaté na proteiny (cizrna, mnoho druhů fazolí a čočky), tradiční asijské výrobky ze soji (tofu, tempeh, miso) nebo obohacená rostlinná mléka (ovesná, sojová, rýžová, mandlová). Na vrcholu pak jsou doporučované různé oleje, oříšky a další zdroje prospěšných tuků a v menším množstvím sladkosti a jiné méně zdravé pochoutky. V případě, že vegan nekonzumuje obohacenné rostlinné výrobky, pak by měl ještě suplementovat vitamín B12. Odměnou za takto vyváženou pyramidu je veganovi zdravější život a snížená pravděpodobnost výskytu mnoha civilizačních a v běžné populaci velice obávaných chorob (infakrt, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, rakovina)*.

John Nicholson rozhodně nemůže být brán za příklad člověka, který si ublížil veganskou dietou. Ublížil si naprosto neuváženým experimentem bez znalostí elementárních nutričních zásad. Stejnou bulvární logikou fungovala i kauza podviživeného dítěte, jehož stravu obsahující pouze jablka či rohlíky média záměrně nazývala veganstvím. Prosím vždy se zamyslete, než uvěříte názvu nějakého článku.

*Craig WJ. 2010 "Nutrition concerns and health effects of vegetarian diets." Nutr Clin Pract. 2010 Dec;25(6):613-20.Panebianco SM. 2007. "The merits and pitfalls of vegetarianism." Explore (NY). 2007 Jan-Feb;3(1):55-8.Vinagre JC, Vinagre CG, Pozzi FS, Slywitch E, Maranhão RC. 2011. "Metabolism of triglyceride-rich lipoproteins and transfer of lipids to high-density lipoproteins (HDL) in vegan and omnivore subjects."Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2011 Sep 19.Yang SY, Zhang HJ, Sun SY, Wang LY, Yan B, Liu CQ, Zhang W, Li XJ. 2011. "Relationship of carotid intima-media thickness and duration of vegetarian diet in Chinese male vegetarians." Nutr Metab (Lond). 2011 Sep 19;8(1):63.

 

Dokumenty k tématu:

 

Zdroj: http://soucitne.cz/myty-vs-realita-v-pribehu-o-veganovi-ktereho-zachranilo-maso

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+7 # Števo 2012-02-24 10:37
Som dlhoročným vegánom a nevychádzam z údivu, čo tento človek predviedol :o
+4 # Wrsi 2012-02-26 14:56
Já jsem si z té knížky vzal následující: Ten člověk tvrdí, že 26 let jedl vegansky a že se mu dramaticky zhoršilo zdraví. Potom jakmile začal zase jíst maso, zdraví se mu během 24 hodin vylepšilo. To znamená, že se v podstatě nemusím bát být veganem, můžu v tom směle pokračovat a i kdyby se náhodou ukázalo, že mi to zhuntuje zdraví, v což neveřím, zachráním to za 26 let jedním stejčíčkem :)

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás