Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaVýsledky "humanitární intervence" NATO v Libyi

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Výsledky "humanitární intervence" NATO v Libyi

Vybombardovaná města, ze kterých zůstaly ruiny. Více než osm tisíc tajně vězněných a mučených lidí. Rasistické násilí vůči černým Afričanům. Milice operující bez kontroly a vzájemně bojující mezi sebou. Zcela neschopná prozatímní vláda bez mandátu lidu. Studentské protivládní nepokoje a zelený odpor, pokračující i po mučednické smrti Muammara Kaddáfího, který v minulých dnech vyvrcholil znovudobytím města Baní Walíd. To je obrázek nové, tzv. demokratické Libye.

Amnesty International zveřejnila rozsáhlé množství důkazů o masových únosech, věznění, bití, mučení, zabíjení a zvěrstvech, páchaných tzv. rebely, kterým NATO pomohlo uchvátit moc v Libyi.

Ve věznicích a na uzavřených vojenských základnách jsou, podle informací organizace Lékaři bez hranic, mučeni Kaddáfího stoupenci. Obětí rasistické kampaně, lynčování a vraždění jsou černí Afričané, kteří za bývalého režimu vykonávali manuální profese. Povstalci je bez důkazů obvinili, že byli Kaddáfího stoupenci. Jak se líbí etnické čistky černých Afričanů prezidentu Obamovi? To nevíme, protože mlčí.

V době, kdy NATO zahájilo válku proti Libyi pod záminkou ochrany civilistů (!), se podle odhadů OSN počet mrtvých pohyboval kolem tisíce osob. Nyní je to v důsledku osmiměsíčního bombardování a následného post-kontrarevolučního násilí mnohonásobně více – uvádí se až 50.000 obětí tohoto „dobrodružství“. Podle údajů Přechodné národní rady (NTC) zemřelo 30.000 osob a 50.000 jich utrpělo zranění. Mezi desetitisíci mrtvých jich nezanedbatelnou část tvořili civilisté – ženy, děti a starci. K největšímu krveprolití došlo po dvouměsíčním obléhání, intenzivním bombardování a následném rabování města Syrta, ze kterého jsou nyní rozvaliny. Počet obětí až desetinásobně převyšuje udávaný počet mrtvých v Sýrii. Média se každodenně pohoršují nad zabíjením „pokojných demonstrantů“ v Sýrii, ale počet mrtvých v Libyi v důsledku zahraniční intervence nikdy nezveřejnila ani nekomentovala.

NATO žádné civilisty v Libyi neochránilo, naopak zmnohonásobilo počet mrtvých a samo nepřišlo o jediného vojáka. Generální tajemník Rasmussen zhodnotil operaci jako úspěšnou, protože NATO nemělo žádné lidské oběti. Desetitisíce mrtvých Libyjců zřejmě nepovažuje za lidi. Není divu, že Amnesty International raději předčasně ukončila internetové hlasování o „Hrdinu lidských práv 2011“. Muammar Kaddáfí byl totiž v čele ankety společně s bahrajnským aktivistou Nabílem Ahmedem Radžabem. Nečekané ukončení hlasování vrhá stín na organizaci, která dlouho mlčela o zvěrstvech páchaných NATO, katarskými žoldáky, agenty Al-Kajdy a tzv. rebely.

A libyjská loutková vláda jen pár měsíců poté, co byla instalována do úřadu, čelí protestním demonstracím. V Benghází vyšli do ulic vysokoškolští studenti, kteří požadují transparentní informace o tom, jak je nyní nakládáno s libyjským státním majetkem a s miliardami dolarů, které NTC po převratu zůstaly v rukou. Vláda situaci klasifikovala jako řízený útok na NTC, ve skutečnosti se však jedná o první vážný náznak rostoucí nespokojenosti s novým vedením země. V Tripolisu byly studentské nepokoje rozehnány ostrou municí. Mezitím do ropného přístavu Briga přicestovalo několik tisíc amerických vojáků, aby zajistili ropné rafinerie. Je možné, že kromě této role budou pomáhat NTC udržet situaci v zemi pod kontrolou, aby nevypukla otevřená občanská válka.

V souhrnu lze konstatovat, že „humanitární mise NATO na ochranu na civilistů“ skončila totálním fiaskem a humanitární katastrofou nevídaných rozměrů. Tato „mise“ však splnila svůj skutečný účel – byl zničen prosperující nezávislý stát a odstraněn nespolehlivý režim, ovládající největší ropné zásoby v Africe. Velká libyjská arabská socialistická lidová džamáhíríje sdílela své bohatství s celou Afrikou a Kaddáfí měl ambice vymanit černý kontinent z područí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Chtěl přestat používat dolar při mezinárodním obchodu a zavést novou panafrickou měnu. S tím však muselo NATO i za cenu bezprecedentního vraždění skoncovat. Velkou podporu této koloniální válce poskytly sdělovací prostředky svou ostudnou válečnou propagandou, překrucováním faktů a zamlčováním nepohodlných informací. Svou roli splnily a nyní už o životě v „osvobozené“ Libyi neinformují. Nyní je jejich úkolem vyvolat u globálního veřejného mínění pocit, že největší ohrožení světového míru představuje Írán, proti kterému je nutné co nejdříve zasáhnout (v zájmu udržení hegemonie dolaru).

Ondřej Kosina

 

Zdroj: http://www.vasevec.cz/blogy/vysledky-humanitarni-intervence-nato-v-libyi

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+12 # rastislav47 2012-02-12 22:50
Stíhačky NATO opäť,, humanitárne´bom bardovali bezbranných civilistov.Z najvyspelejšej africkej zeme sa im podarilo vytvoriť za pár týždňov krajinu totálne zničenú, plnú bolesti smrti a utrpenia. Je toto ešte demokracia alebo už fašizmus ?!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Simi 2012-02-15 13:46
A čemu se divit? Kterou válku Amíci vyhráli ve slova smyslu, že by se tam žilo líp než před tím? Všude udělají jen bordel a vyrabují co se dá, pak odtáhnou (v lepším případě) a nechají za sebou spoušť (po nás potopa). Hnal bych je klackem i celý NACO? (NAHO...) Pokud má tahle organizace ochraňovat, pak nechápu, že jako první útočí - to podle mě dělá agresor a já se celkem stydím, že jsme toho součástí, tak jako EU...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Tomáš_H 2012-02-23 15:33
Kamarádka má za muže Libyjce. Z úplného západu země. Že byl režim Kaddáfího špatný a nepřijatelný pro všechny jen trochu svobodymilovněj ší Libyjce, to bylo jasné, Kaddáfího režim připomínal největší excesy z padesátých let u nás. Povstání proti němu bylo zcela legitimní a ochota pomoci byla reálně vedená snahou pomoci. Rozumní Libyjci ji vítali a těšili se na demokratické změny po pádu Kaddáfího. Že se to zvrtlo do chaosu a násilí a islamistické bojůvky... to se při mentalitě Arabů dalo čekat. Těžko říct, jestli se tomu dalo zabránit. Nevím, jestli to má dobré řešení. Stále víc si myslím, že ne, ale nejméně zlé řešení je neplést se do jejich života a současně velmi striktně nebrat je do Evropy jako uprchlíky.
BTW. Ještě dramatičtější průběh to bude mít v Sýrii, kde proti nijak pěknému režimu Asada vedou odpor hlavně islamisté s pomocí Al-Kaidy. Podle samotných (pritibášárovsk ých) Syřanů za mnohým násilím stojí Al-Kaida, aby situaci vyhrotila co nejvíc a mohla se pak stát vedoucí silou povstání. Takže dneska řada Syřanů, kteří jsou proti Asadovi, začínají couvat, protože Al-Kaidy se bojí ještě víc než Asada, protože v ní (správně) vidí sílu, která zemi šoupne přesně obráceným směrem, než při odporu proti Asadovi chtěli.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Vlasta 2012-04-06 00:13
Verit americanum ze chteji mir muze jen hlupak, bouzel i ti se najdou... jinak nenasytni zidaci si pochutnaji i na iranu. nevadilo by mi kdyby iran hodil jednu A- bombu na izrael...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás