Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Nechť stát do sportu nemluví

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Nechť stát do sportu nemluví

Tak prý jsem dle některých jedinců populistka (haha) - tak víte co? Teď vám asi ve 3 minutách ukážu populismus, jaký jste neviděli. Protože až dočtete, zaručeně mě většina bude chtít zaškrtit. (Neboli budu populista až na Měsíc.)

Proč mě většina bude chtít zaškrtit? Sáhnu totiž na ikonu. Troufnu si říct takovou sprosťárnu, jako že stát by na sport neměl dát ani korunu. Tak co – kolik procent lidí už prská?

Hele – možná se durdíte, ale podívejme se na to racionálně. Když před několika málo dny Ester Ledecká získala nečekanou zlatou medaili na Olympiádě, objevil se na jednom z nejčtenějších zpravodajských serverů článek, který vzdychal nad tím, že stát sportovce málo podporuje:

„...pod obrovskou euforií ze senzačního triumfu (...) se skrývá smutek. Smutek z toho, že její sobotní zlato je jen dalším důkazem neexistence státního systému na výchovu sportovců. Že za velkými triumfy tu často stojí projekty oddaných a „bláznivých“ rodičů, protože jiná cesta k úspěchu nevede...“

Řeknu vám to asi takhle: První dojem je, že stát chudákům sportovcům hází klacky pod nohy. Jenomže když si to přeložíme do praxe, vlastně se nám pisatel snaží sdělit přibližně toto: Všichni daňoví poplatníci, a to i ti, které sport absolutně nezajímá, by ze svých daní měli financovat jakýsi státní systém či agenturu. A tento systém by dělal dvě věci:

Zaprvé by peníze od daňových poplatníků hodně rozkrádal. Protože to je definiční znak zacházení s veřejnými penězi. Stát při nejlepší vůli neumí korupci zničit, maximálně ji tak umí omezit. Vzpomeňme na kauzu Pelta.

A zadruhé by se tenhle státní systém trochu snažil vybranými penězi financovat soukromou sportovní kariéru několika vyvolených sportovců.

Protestujete, že mluvím o několika vyvolených, protože byste raději, aby snad stát podporoval všechny dětičky, aby například měly zdarma sportovní kroužky? Už to vidím! Čím víc organizátorů, lektorů, kroužků, zařízení by bylo do systému zapojeno, tím snadněji by se peníze ztrácely. To je zase definiční znak korupce. Tyhle „systémy podpory“ a „bezplatné přístupy“ k tomu a onomu jsou vám zajímavá věc: V ČR máme údajně bezplatné školství. A všimli jste si, kolik rodičů si v září musí brát spotřebitelské úvěry, aby zvládli dětem ufinancovat základní vybavení do školy v podobě tašky, penálu, bačkůrek, cviček, oblečení na tělocvik, převlečení do družiny... a tak dál? Ono bezplatné školství je celkem drahá sranda. Takže asi tolik k bezplatnému sportu.

Celý státní systém by se nutně smrsknul na dotování několika málo exemplářů sportovců. Jakých sportovců? No přeci těch, o kterých by systém usoudil, že jsou hodní toho stát se veřejným majetkem a "národním pokladem".

A víte co? Skoro bych se vsadila, že zrovínka Ledecká by tímhle státním sítem stejně nejspíš neprošla. Proč? Protože stát by měl velký mentální problém podporovat někoho, kdo není dostatečně stádní. Tedy někoho, koho již v minulosti, ještě jako dítě, zkoušel šikanovat kvůli tomu, že má domácí vzdělávání. Někoho, kdo je natolik sebevědomý, že dokáže nahlas říct, že není povinen bavit se s veřejnoprávními novinář. Nene, takové rebely stát nerad. Stát rád někoho zadotovat, aby se ten dotovaný pěkně zařadil do lajny a následoval státní pravidla. (Kontrola nad veřejnými penězi musí být, no ne?) Jenomže zařadit se do lajny a dělat věci stádně automaticky znamená dělat je průměrně. Je to vlastně taková inkluze. Ti nejlepší i nejhorší všichni do jednoho tavícího kotle. Je to zničení všech individuálních talentů.

A teď to nejdůležitější: Proč si kčertu někdo myslí, že zrovna sport by měl být tím jediným druhem zábavy či profese, který by měli hradit všichni daňoví poplatníci? Proč by olympijský sólista měl být důležitější než operní sólista? Jeden z mých malých synů má hudební nadání. Je to pro Šichtařku celkem šichta koupit mu klavír, koupit mu ukulele, vozit jej po večerech k učiteli, brát ho pro inspiraci na koncerty, dokonce se s totálním hudebním antitalentem, v dospělém věku a při práci sama začít učit hrát, aby mu mohla poradit. A teď najděte pět rozdílů proti podpoře malého sportovce. Dalšího syna zase zajímá astronomie. Měla bych přijít za státem s nataženou rukou, aby mu koupil dalekohled?

Přiznejme si to už konečně: Sport je individuálním rozhodnutím každého. Každý může tvrdit, že zrovna jeho koníček či profese jsou „důležité“. Ale v realitě není nic jako veřejný zájem sport. Je jen soukromý zájem sport.

A proč tedy lid tolik volá po veřejném financování zrovna u sportu? Protože je v tom skryta ta nejhlubší podstata socialistického uvažování: Všichni dají několika lidem peníze, těch několik lidí vyhraje medaile, a ty medaile budou zase všech. Celý národ se z těch kousků zlata bude radovat a bude je považovat za svou zásluhu. I když není. O tom to je – vlastně to je podvědomý pokus zestátnit tyhle individuální úspěchy.

Ale vždycky to byli a vždycky to budou jen "blázniví" rodiče, kteří budou mít sílu vzepřít se unifikujícímu státnímu systému a kteří ve svých dětech rozvinou ty skvělé talenty. Stát do toho nemá co kecat a vnucovat svou představu dobra. Stejně to neumí.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+27 # josh (xy) 2018-02-23 17:09
Já bych začal s režiséry a herci za ty jejich sračky a výpady proti národu. Žádné fin. pobídky, žádne dotace z našich daní. Chceš hrát, vystupovat v divadle? Divadlo si na sebe musí vydělat..Tak plať za pronájem za prkna, energie...Sport to samé, co má obyčejný člověk společného např. s dotací hokeje, fotbalu který ho nikdy nezajímá a je to podnikání jako každé jiné a musí si na sebe vydělat. Vždyť např. jeden zápas jim přinese 1mil. Za některé stadiony převzaly města platby za energie např. zimák Jágra. dotace 15 mil....(že je nepřevezmou za občany? To ani nezadotujou třídění sběrných surovin)) Minulý system měl na dotace ze Sportky. Mates sloužil pro kulturní památky.
Jaká je návratost podobných dnešních dotací? Žádná. Vše je jen byznys a Bureš tvrdí, že stát se řídí jako firma, tak kde je problém s odbouráním podobných nesmyslných dotací?
+8 # Jarin G. 2018-02-23 17:22
Ahoj Joši.
Omlouvám se, mimo téma, ale pro své kolegy (spoluposluchač e) to musím připnout čerstvé!!!
Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 19.02.2018 Titulky CZ
www.youtube.com/.../
-6 # Popo 2018-02-23 17:55
Cituji Jarin G.:
to musím připnout
Já nemusím nič a preto s čistým svädomím si možem kedykolvek dovoliť povedať - Pjakina tiež nemusím. S tými jeho dristami o drakoch a prediktoroch čo kol všetkeho tento chlapec má mi dosť silne pripomíná tu toho miestneho "zaklínača hadov" Ing. Miloslava Dědka - a to naozaj nemusím...
+3 # Eirlys 2018-02-24 03:07
Oh yes the problem i need to find. Your article provides useful information that i am looking for. I will often visit this site. a10
+2 # MaT Ryx 2018-02-24 15:32
Když nevíš, o čem je řeč, tak to ani nepochopíš, jednoduché. Kecat ale umíš, takže mi plss řekni, koho to vlastně můžeš. Halíka, Krause, Jandu?
+16 # John Maxwell 2018-02-23 17:32
Zdravim Joshi , já bych začal jinde , u politiků ... to je taky profese a placená z našich daní , nejenom že si zaměstnávají svoje okolí ,ale mají neustále málo za to málo a kolikrát mizerně odvedenou práci syslujou ... pracujou proti veřejnému zájmu ... zavést takovou bonitu poslanců ... to by bylo žebráků :)
+15 # josh (xy) 2018-02-23 17:39
Samo, souhlasím, ale to je jiná z kapitol. Hospodář (už ten význam)..Oni nehospodaří oni rozkrádají a rozhazují nesmyslně námi jim svěřené peníze za našeho denodenního civěvní a laxnosti a tolerance....hn us. Nikdy v tomto státě nemůže dojít k obratu k dobru, protože se chováme, jak se chovám. Já jen doufám, že Okamura, pokud se mu povede zodpovědnost politiků a odvolatelnost, může přinést významný krok.
+20 # .lak 2018-02-23 17:42
K vijeci, mají vyhledávat talenty s léky na záduchu. Nebo jak tomu nadávají co jinak nevylezou do schodů. A kufr strýce brady by na medaile nestačil.
+15 # John Maxwell 2018-02-23 18:22
Zádušních sportovců je jak máku ,zas někdo chce zlatý chechtáky , bustu vedle Hejvla , a účet na Kajmanech ... tak to někde odrbat musí ,nejednoduší je podojit daně legální cestou ....
Zbytek proteče neziskovkama jako vodopád a pak příjde poplácání po ramenou jak na ty daňové "blby" vyzráli ...
+1 # eli 2018-02-24 03:30
Nie som si isty, ci som ta dobre pochopil lak, ale ak by stat podporoval sportovneho ducha hlavne
u mladeze, tak by tie lieky na zaduchu neboli potrebne. Narod by bol v dobrej fyzickej kondicii
a v daleko lepsom zdravotnom stave. Sichtarka, sa na tento problem pozera ocami Zida. Cim viac ludi so zaduchou, tym viac liekov a zdravotneho poistenia. O ziskoch, sa snad zmienovat nemusim.
Ona, ta Sichtarka, si skutocne zasluzi ubrat kyslik. Stat, nie je sukromna institucia. Spolocnost, musi byt niekym, alebo niecim riadena, kazdy jednotlivec, ma voci spolocnosti urcite zavazky, povinnosti, ale ma aj svoje zaluby a potreby, ktore moze uspokojit len aktivita vsetkych, teda celej spolocnosti. Ulohou statu, je riadit spolocnost a uspokojit jej potreby a poziadavky. Kultura a sport, patria snad k tym najhlavnejsim. Kolko ludi uprednostnuje stravit dlhe zimne vecery pri dobrej hudbe, alebo v divadle? Kolko ludi sa tesi na vikendove odpoludnia, pri sportovych podujatiach, ako futbale, hokeji a inych sportoch? Bolo by nieco take mozne, ak by si kazdy hokejista musel kupit svoj zimny stadion, alebo kazdy futbalista kus travnika o rozmere 120x80m, niekde za dedinou? Ak sa chce spolocnost v tomto smere vyzit, potom musi pripravit pre rast a zdokonalovanie jednotlivych sportovcov, aj nalezitu podporu, vcetne potrebnych podmienok a prostriedkov. Kto bol za postavenim narodnych divadiel v Prahe a Bratislave? Tieto kulturne institucie, boli postavene z iniciativy oboch narodov, pre ich kuturne potreby. Boli zriadene vzdelavacie institucie, pre vychovu talentovanych jednotlivcov v umeleckych oboroch a sportovych odvetviach, aby zabezpecili potreby kulturneho vyzitia celeho naroda. Bolo by spravne ocakavat kvalitne vykony jednotlivcov
v tomto smere, aby uspokojili nase ocakavania a poziadavky, bez nasho pricinenia? Co to je vlastne ta Olympiada? To je sutazenie sportovcov pod narodnymi vlajkami, teda sutazenie narodnych sportovnych timov, nie sukromna exhibícia jednotlivcov.
-1 # r.m. 2018-02-25 16:21
dělal jsem u ČSTV pár měsíců u centrály na Strahově, odshora dolů samej bolševik nebo armádní důstojník. Dokonce i bufet v bazénu vrchní komanč pronajal snaše. razil heslo, že kdo jde z bazénu stačí mu guláš, ovar a pivo. Kretén.
je to jak centrum zaniklý civilizace
-4 # balwan 2018-02-23 18:07
+4 # vlk samotář 2018-02-23 21:27
Na Markétě je vidět, že tato země má velmi chytré lidi, ale oni nedostanou příležitost, aby ji mohli pro nás spravovat k lepšímu.

Sleduji ji už delší dobu a "klobouk dolů"!

tydenikobcanskepravo.cz/.../.. .

(na té zahradě k "černobílé kočce", chybí už jen nějaký černobílý kocour, aby to bylo dokonalé..:-))

Vynikající byla taky tady..:

www.youtube.com/.../

www.youtube.com/.../
0 # r.m. 2018-02-25 22:02
nepřeceňoval bych jí
+2 # r.m. 2018-02-25 16:16
nebylo by spíš lepší zavést skutečně účinné kontrolní mechanismy do ČSTV Šichtařová? Ale to je na vás moc protiliberální, časem by to mohlo být populární i v jiných odvětvích a vám by krachly kšefty.
-
Aktivisté u Hradu varovali před likvidací demokracie. Další volby mohou být jen formalita, tvrdí
zpravy.aktualne.cz/.../...
zajímalo by mne, kolik je ti brigádníci stáli))
Mně spíš připadá, že volby byly formalita do nedávna. Když "pravice" ztrácela přirozeně na popularitě přišel na řadu projekt uměle vytvořených stran ke koalicím.
Když ten slepenec voliči konečně rozkódovali, najednou zírali do tváře Babišovi, který jen vylepšil místní nově zavedenou tradici.
Privatizací vytvoření průmyslníci už nepotřebují fíkový list sponzorovaných pravičáků. Pro neschopnost dostali padáka.
Teprve teď se dějí skutečné volby, kdy lidi neuvažují v duchu Listopadového mýtu. Jedna ideologie udržela moc celé další čtvrtstoletí. Musím říct, že je to dobrý výkon. Sežrali celou další generaci, aniž by si toho někdo výrazně všiml.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás