Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Banka bank má strach. Není otázkou zda, ale kdy to přijde

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Banka bank má strach. Není otázkou zda, ale kdy to přijde

Ryba vždycky páchne od hlavy. Takže když se banka všech bank ozve, že má strach o osud světové ekonomiky, něco tu evidentně bude prohnilého.

Ale popořádku. Vsadím se, že valná část lidí si teď klepe na čelo. Jaképak strachy? To zas někoho pálí dobré bydlo, ne? Vždyť je u nás nezaměstnanost nejmenší v historii, růst jak blázen, dokonce i v Americe jedou jak namydlený blesk.

Koneckonců když před necelým týdnem přišla zpráva, že v USA prošla Senátem Trumpova daňová reforma, nastalo mezi bílými límečky všeobecné veselí. (Pravda, zdaleka se neradovali všichni, mnohá média si dala tu práci přesvědčovat své čtenáře, že snižování daní je vlastně strašlivým ubližováním chudákům lidem, v USA některá média dokonce i šermovala pseudostudiemi, jak údajně lidé se cítí nejšťastnější, když mohou platit vysoké daně; ale mezi podniky a obecně ve finančním světě bylo jasno: Tohle je dobrý důvod, proč slavit. A jak se pozná, že se ve finančním světě slaví? No přece snadno – rostou ceny akcií.

Cožpak o to, snížení daní celkem jistě je dobrou zprávou. Co ovšem už tak skvělou zprávou není, jsou důsledky v podobě onoho oslavného růstu akcií. Už když se Donald Trump stal prezidentem a burzy mohutně rostly, tvrdila jsem, že to je sice pro spekulanty jistě milé, nicméně z makroekonomického hlediska naprosto neopodstatněné, protože ceny nejrůznějších cenných papírů jsou výš, než odpovídá zdraví globální ekonomiky. A dnes se nerovnováha ještě prohlubuje. (Což však nikterak neznamená, že ceny cenných papírů nemohou dosáhnout ještě větších rekordů.)

No jo, jasně, já už to úplně slyším: „Šichtařka už pár let straší kdovíjakou katastrofou, a furt nic“. Přeju všem tu slepou víru, jak je na tom světová ekonomika úžasně. Věřit tomu ovšem může jen někdo, kdo neví, oč tu běží.

Řeknu to takhle: třeba s takovým HIV se dá žít mnoho let. Nikdo si asi nemyslí, že feťák, co si HIV napíchnul, je veskrze zdravá osůbka. Přesto se virus dá celkem dlouho a celkem úspěšně maskovat. Skoro až do smrti, která bez léčby nastává během pár let. Že feťák s AIDS neumře hned, není důkazem, že je zdravý. Máme vlastně jen dvě jistoty: Včasnost zahájení léčby je klíčová pro délku života. A smrt je stejně jistá.

Ať se to komu líbí či ne, se světovou i naší ekonomikou je to podobné. Fakt, že dosud nevypukla finanční krize, není důsledkem toho, že by byla ekonomika zdravá; je to jen a pouze důsledkem toho, že nerovnováhy jsou neustále maskovány. A maskovány mohou být ještě nějaký čas. Bohužel čím déle jsou maskovány, tím bouřlivěji pak nemoc vyplave na povrch.

A teď znovu úplně slyším: „Nojo, když někdo straší krizí, přeci se nemůže splést. To je známý fakt, že krize se střídá s růstem.“ Hm, až na to, že tu vůbec nemluvíme o nějaké obyčejné a veskrze nudné hospodářské krizi, která se střídá s růstem. Dokonce ani nemusí jít o žádnou „superkrizi“, která za sebou nechá kdovíkolik nezaměstnaných. Jde o úplně jinou kategorii. Jde o hluboké změny v mechanismu fungování ekonomik. Jde zkrátka o to, že kam se podíváme, tam bliká varovné světlo:

Na světě už existuje příliš mnoho státního dluhu.

Příliš mnoho soukromého dluhu.

Příliš málo investiční obezřetnosti.

Příliš nízké úrokové sazby.

Příliš mnoho tisku nekrytých peněz.

Příliš mnoho přerozdělování.

Příliš vysoké ceny akcií.

Příliš vysoké ceny dluhopisů.

Příliš drahé kryptoměny.

Příliš nezdravých jihoevropských bank.

Příliš drahé nemovitosti.

A mohli bychom pokračovat. Zkrátka příliš mnoho paralelních nerovnováh. To, co se chystá, ačkoliv ještě nevíme, kdy přesně to přijde, totiž bude nikoliv „obyčejná“ hospodářská, nýbrž finanční krize. Druhově srovnatelné byly za posledních sto let jen dvě: V roce 1929 a v roce 2008. A k oběma se mimochodem taky schylovalo roky. Zárodky té z roku 1929 začínají už koncem světové války. Kořeny té, která přišla v roce 2008, můžeme vystopovat už v roce 2001. Kořeny té budoucí leží pro změnu v roce 2008.

No a právě nyní k úplně stejnému názoru – totiž že něco je ukrutně špatně a kolem nás je příliš mnoho nerovnováh – došla i sama „centrální banka centrálních bank“. Tedy BIS – Bank for International Settlements.

BIS tento týden vydala varování, že světová ekonomika silně připomíná svým stavem okamžiky před krizí v roce 2008. A má pravdu. Vůbec z toho sice nemusí plynout, že to bouchne každým dnem, když už to vydrželo tak dlouho, jen je zjevné, že nerovnováhy jsou ve finančním světě stále hlubší. A právě poslední dny ještě houšť a v ještě větších kapkách: Ať už jde o zmíněné slavící akciové burzy či o bitcoin. Velmi zjednodušeně řečeno: Podle BIS jde o to, že extrémně (a nesmyslně a kontraproduktivně) nízké úrokové sazby po celém světě vedou v konečném důsledku k neudržitelnému nárůstu zadlužení. Kvůli nesmyslně nízkým úrokovým sazbám se jednak přehnaně lehkomyslně zadlužují spotřebitelé (analogicky k hypotéční bublině v roce 2008), jednak spekulanti hledají alternativní možnosti zhodnocení peněz (když úroky je nenabízí) a vyhledávají extrémně riziková aktiva. Můžeme jen konstatovat společně s BIS: Není otázkou zda, jen kdy vzplane nová finanční krize. (Dost dobře si umím představit, že před ní proběhne ještě jedna „obyčejná“ hospodářská krize daná hospodářským cyklem.)

A jestli se vám to nepozdává, vězte, že BIS byla už v letech 2006 a 2007 jednou z velmi mála organizací, které varovaly, že se k finanční krizi schyluje. A přitom ještě v létě 2008 to většina lidí včetně ekonomů odmítala vidět.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+26 # Ondra 2017-12-08 18:18 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # LubinenKremlBot 2017-12-08 19:20
Ryba páchne od hlavy a jenom dvě věci na světě páchnou jako ryba ale jenom jedna je z toho ryba

Ps.a ta druhá rozhodně ne od hlavy
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # acidjoe 2017-12-08 19:24
To mělo být vtipné? Nebo si nás jen chtěl přesvědčit, že už nejsi panic a sem tam si měl holt smůlu na šmucky?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # eli 2017-12-09 07:36
Bude to urcite "Chcípla ryba,"Lubi.
ŠICHTAŘKA, to vsetko okolo nas prirovnava k pachu rybaciny len preto, lebo nechce priznat totalny rozklad toho, co po 89-tom vytvorili. Ono to uz vsetko pachne hnilobou, je to v podstate mrcina, chcípla ryba v rozklade. Marketa blabolí o najmensej nezamestnanosti v historii o nejakom blaznivom raste, dobrom bydle, namydlenych americkych bleskoch, ale ani slovkom sa nezmienuje o minulosti, kde nezamestnanost bola nulova, kde si nikto neklepal na celo zo strachu ci vobec a kedy nieco pride. Snazi sa tuto minulost zatajit, ako neexistujucu. Minulost, ktoru sa jej chazarsky klan, snazi vymazat z historie. Marketa, je ekonomka, teda urcite vie, ze tie media mali pravdu. Znizovanim dani, sa najviac ublizuje chudakom. Ak privatizacia pohlti vsetky zdroje prijmov, ktore naplnaju statnu pokladnicu, tak kazdy halier, ktory stat odpusti z dani majetnych, musi vytiahnut z vreciek vsetkych, aby zaistila potrebny chod socialnych a dalsich dolezitych institucii. Prichadza kriza kriz, ktoru nebude mozne len tak hned zazehnat printovanim novych bankoviek. Kazda bankovka navyse, zvysuje zakonite hodnotu vsetkeho, co je vlastne uz teraz, pre 99% tvorstva v zapadnom svete v medziach nedostupnosti. Vsetky tie dosledky za slovom "Příliš"v jej clanku, su dosledkom neschopnosti kapitalistickeh o systemu, absorbovat neustaly narast tychto hodnot. O momente ekonomickej katastrofy zapadneho sveta, rozhodne Cina, spolu s Amerikou. Cina, sa zmocnila zapadnych trhov. Ak sa zvysia tarify na cinsky tovar, tak Cina hodi na market vsetky dlhopisy, co okamzite zvysi urokovu sadzbu pre americke korporacie a zakonite aj ceny tovarov na zapadnych trhoch, co vyluci zo spotrebitelskej siete vacsinu obyvatelstva zapadneho sveta, ktoreho kupna sila neustale klesa. Marketa, ma v tomto jej proroctve skazy naprostu pravdu a zaroven nesie aj plnu zodpovednost za to co pride. Je sucastou a podporovatelom aparatu, ktory tento stav sposobil. Do akej hlbokej priepasti tato kriza zapadny svet vtiahne tazko predvidat, ale jedno je uz kazdemu jasne, nasledkom sa nevyhne ani to jedno percento vyvolenych.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Vítězslav Crha 2017-12-16 22:17
Co to tady píšeš za komplot? Jak může Markéta Šichtařová nést jakoukoliv spoluodpovědnos ?? Jste pane při smyslech a nebo to na Slovensku jinak chápete? Paní Šichtařová je skvělá prognostička toto bankovního podvodu na celém světě. Mluví mi z duše. Vente si že firma bude mít 3sta tisíc zaměstnanců a bude prodávat své akcie za 1,-Kč. Každý zaměstnanec si koupí po jedné akcii a to bude v pátek. V sobotu se setká vedení akciové společnosti a ta přes noc uměle zvýší cenu akcií na 35o tisíc Kč. nekryté provozními zisky. Každý se bude snažit tyto akcie prodat a tak jsou 2 věci a to 1/ firma přijde v pondělí jak o své zaměstnance, tak o 35 mld.Kč. které bude muset vyplatit. Tak že /2 zkrachuje. Jednoduchý příklad jak to funguje v globálu. Před 10.ti lety byla cena Bitcoinu pouhých 1500,-Kč a dnes je to bez mála 300 tisíc. Je to to samé,jenom na tom nemohou tržit banky,protože Bitcoin je sakra dobře ošetřen softwarově. Ale cena je přemrštěná cíleně,protože právě korporace,které cítí konec měnového systému,se tak snaží zachránit co jde. A to ještě neznáme pozadí,kdo Bitcoinový účet ze dne na den rozkrade. A to je to,oč tu běží.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # josh (xy) 2017-12-08 19:21
...a
Příliž mnoho mrtvých peněz u pár nenažraných jedinců;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+26 # Janinna 2017-12-08 19:55
Ahoj joshi, dřív, dnes bezcenný zelený papírek, byl dokonce kryt i stříbrem.
Po březnu 1964 stříbrné certifikáty již nejsou směnitelné za stříbrné dolary a v březnu 1968, téměř na konci Johnsonovy administrativy, bylo krytí dolaru stříbrem zrušeno.

Na sérii dolarových bankovek z roku 1929 čteme:
"Směnitelné na požádání za zlato ve Státní pokladně Spojených států, nebo za zlato nebo právoplatné peníze v kterékoli bance Federální rezervy."
Toto bylo podobné jako u stříbrného certifikátu, který byl zaručen dolarem ve stříbře, který byl v úschově.

Na bankovkách ze série z roku 1934 čteme:
"Tato bankovka je legální záruka za všechny dluhy, veřejné a soukromé, a je směnitelná za právoplatné peníze ve Státní pokladně Spojených států, nebo v kterékoli z bank Federální rezervy."

Série z roku 1950 nese stejnou informaci, ale redukuje ji na tři řádky a redukuje velikost písma.

V sérii z roku 1953 jsou tato slova úplně odstraněna, ačkoli spodní část obsahuje slib "zaplatit držiteli na požádání."

Avšak v roce 1963 byla dokonce i tato zpráva odstraněna a dolary se nestaly ničím jiným než bezcennými kousky papíru, protože již nesplňují zákonné požadavky na bankovky.
To znamená, neobsahují údaj o bance, která je vydala, a směnnou hodnotu, a čas pro platbu, což bylo "na požádání".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # josh (xy) 2017-12-08 20:13
Ahoj Janinno. Pěkně jsi to rozebrala a já tě jen dolním ilustrací;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Janinna 2017-12-08 20:22
:)) vždyť to říkám furt, že ty obrázky taháš jak kouzelník z klobouku. Nevymluvíš mi, že nemáš tématické "šuplíčky":))
Že já se vůbec rozepisuji, když jeden obrázek vydá za tisíc slov:))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # josh (xy) 2017-12-08 20:39

Když já to tak napsat neumím,...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Vladimír57 2017-12-09 08:46
Jannino, jen pište, můžu-li prosit a joshi,Ty nakládej.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Monika 2017-12-09 05:37
V bance ponechat pouze malou část peněz na placeni měsíčního inkasa ! Zbytek pokud můžete vyměnit za zlato koupit pozemek nebo domek ! Určitě ne ponechat v bance raději nacpat do polštáře banka vám kdykoliv může penize zabavit !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás