Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaOldřich Maděra: Jaká jsou rizika provozu jaderných reaktorů?

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Oldřich Maděra: Jaká jsou rizika provozu jaderných reaktorů?

Tento můj článek je svým způsobem reakcí na článek pana Vladimíra Wagnera uveřejněném zde. Pan Wagner pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR. To do jisté míry vysvětluje i jeho vztah k jaderným reaktorům.

Chápu, že má tak trochu obavu o své zaměstnání. Nicméně z pohledu veřejnosti ČR se musíme zabývat riziky provozu jaderných reaktorů z poněkud jiného pohledu.

Já jsem vystudoval FE VUT v Brně a mám také několik zkoušek z konstrukce jaderných reaktorů. Dokonce jsem po značnou část života jadernou energetiku podporoval. Určitým zlomem v mém chápaní jaderné energetiky byla havárie v Černobylu (4/1986). Nikdo nám nic neřekl. V té době jsem byl s rodinou na dovolené na východním Slovensku. Celou dobu v době výbuchu i několik dní po něm jsme chodili venku po lesích a téměř denně jsme sbírali houby a jedli je. Rostly tam nádherné hřiby a křemenáče. Následně mi bylo taktně sděleno, že houby fungují jako přirozený koncentrátor radioaktivních látek.

Zhruba po pěti letech po té jsem onemocněl na štítnou žlázu. Při první operaci mi byla vyříznuta cca 2/3 jednoho laloku a za pár let po té zbytek a celý druhý. Do smrti budu brát denně hormonální tablety. Jak mi bylo řečeno lékaři, tak se počet onemocnění štítné žlázy po Černobylu extrémně zvýšil, ale že byli poučeni, aby o tom nemluvili. Hledal jsem statistiku pro ČR, ale nikdy jsem ji nenašel. Našel jsem jen statistiku pro Bělorusko zde.

Samozřejmě mi to nedalo a začal jsem se o jaderné reaktory zajímat z té jejich horší stránky. Zajímal jsem se o to, co vlastně vyvrhl ten mrak z Černobylu a jak se to dotklo území Československa. Zjistil jsem, že to bylo velmi pečlivě ututláno. Soudruzi to zařídili, abychom se nikdy nic nedozvěděli. Podívejte se například na Wikipedii zde. Údaje o zamoření Slovenska a Čech zde nenajdete. Víme, že bylo zamořeno Rakousko a Švýcarsko, ale údaje pro Slovensko a Čechy nenajdete. Našel jsem jen, že například maso divočáků na Šumavě je stále radioaktivní viz zde. Položím tedy panu Wagnerovi takovou první řečnickou otázku – a co maso českých houbařů, to je také radioaktivní?

Zde je graf, co bylo z rektoru vlastně vyvrženo do ovzduší. Dopídil jsem se, že v 5-10 cm horní vrstvě půdy v ČR bude zejména radioaktivní Cesium ještě pěkných pár desítek let, i když poločasy rozpadu radionuklidů jsou: Jód 131 - 8 dní, Telurium / Jód 132 - 3,2 dny, Barium / Lavrentium 140 – 12,7 dnů, Zirkonium / Niob 95 – 64 dnů, Ruthenium – 2,9 dnů, Cesium 134 - 2,1 roku, Cesium 137 - 30 let, (Černobyl 4/1986). Nejnebezpečnější je tedy Cesium 137, protože vydrží v půdě nejdéle. Další méně stabilní radionuklidy s vyšším atomovým číslem se na něj rozpadají.

Další a konečnou ránou do mého přesvědčení o prospěšnosti jaderné energetiky byla jaderná havárie ve Fukušimě v Japonsku (3/2011) popsaná viz zde. Více než polovina území Japonska je zasažena radioaktivitou do té míry, že se z toho ta země bude vzpamatovávat ještě po desítky let. Viz zde. Je to již šest let, ale oceány jsou stále silně zamořeny radiací viz mapa zde. Byla zasažena pobřeží Ruska, Aljašky, Kanady, USA a celé jižní Ameriky.

Při tom jsem se ještě zpětně chtěl podívat na havárii Three Mile Islands v USA (3/1979) viz zde. Při tom jsem se dozvěděl, že jen v USA bylo celkem 99 nehod jaderných reaktorů – viz zde. Podobně v Rusku jich byly desítky, ale nikdo nám o tom nikdy nic neřekl. Poslední byla cca pře 14 dny viz zde a zde a opět ticho po pěšině.

Velmi podrobně jsem zabýval příčinami těchto tří havárií stejně jako jejich následky. Věřil jsem v preciznost japonské techniky, protože s ní léta pracuji. Šokovalo mě, jak mizerně byly navrženy všechny záložní systémy v JE Fukušima. Záložní generátory prostě stály venku mezi halami a byly spláchnuty jako krabičky od sirek. Nechtěl jsem věřit, že může jen tak dojít k roztavení jaderného paliva při všech těch bezpečnostních opatřeních, které každý reaktor samozřejmě má a přece se to stalo. Dodnes teče do moře 300 tun radioaktivní vody každý den. Šokovala mě i zjištění z Ruska a z USA. Prostý občan by si měl uvědomit, že pokud se nestane nějaká nehoda, tak se nikdy nic nedoví.

Tyto tři jaderné katastrofy mě definitivně přesvědčily o tom, že provozování jaderných reaktorů je natolik nebezpečné, že pro tak malou zemi, jako je ČR je toto riziko dlouhodobě neúnosné a nepřijatelné. K podobnému závěru přišly i stovky jiných lidí na celé planetě a proto se jaderný průmysl téměř zastavil a fyzicky klesá již po dlouhou dobu. Německo odstaví všechny své jaderné reaktory do konce roku 2022. Jiné země alespoň nestaví nové jaderné reaktory. Je to prostě nebezpečné a tečka.

Naše jaderné reaktory bychom měli nechat přirozeně dožít, odstavit je z provozu, palivo vyvézt, ochladit ho a pak vše dekontaminovat. Co s tím vyhořelým palivem, tak to opravdu nevím. Odhaduji, že to vše bude trvat asi tak 50-80 let a bude nás to stát tak asi 500 – 1000 miliard korun.

Pro pana Wagnera jsem jako elektroinženýr obeznámený s provozem jaderných reaktorů v ČR zformuloval několik takových praktický otázek, odpovědi na něž by veřejnost určitě zajímaly:

1) Odkud nyní dovážíme jaderné palivo a kolik asi stojí?

2) Jak je nové palivo vezeno přes území ČR do elektráren a není to nebezpečné?

3) Kolik procent kapacity meziskladů vyhořelého jaderného paliva Dukovany a Temelín je již nyní využito?

4) Jaká je technická životnost kontejnerů Castor v obou jaderných elektrárnách?

5) Kolik tun vyhořelého radioaktivního paliva je již celkem v obou meziskladech?

6) Kdy bude dokončena dekontaminace těžebního prostoru Ralsko a kolik to bude stát?

7) Jaká je celková kontaminace povrchu České republiky radionuklidy zejména po těžbě uranu?

8) Jaká je alternativa pro definitivní uložení vyhořelého paliva, pokud se úložiště v ČR nenajde?

Poznámka na závěr – Brno – Dukovany = 40km, Temelín – Praha = 117km

Oldřich Maděra

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+24 # Janinna 2017-11-19 17:12
No... hlavně, že Američané a jejich zkrachovaná Westinghouse můžou zapomenout na Temelín. Představa, že tlačítko vypnout/zapnout by bylo v rukách Američanů je opravdu děsivá. Takovou zbraň jim dát do rukou, šílenost.
A nejen Temelín i dostavba Dukovan. Vzhledem k uzavírání jaderných elektráren na západ od nás - energetika v Evropě se bez ČR neobejde a to do budoucna zvýší naší zdrojovou stabilitu.
Zeman před nadcházející návštěvou Ruska poskytl rozhovor - český gambit:)):
rg.ru/.../...
Prezident vidí perspektivu vzájemné spolupráce ČR a Ruska v oblasti jaderné energetiky, ČR už spolupracuje s Institutem jaderných výzkumů v Rusku, účastní se tam hodně Čechů.
Další perspektiva budoucí spolupráce je v oblasti výroby autobusů a trolejbusů a v oblasti nano-technologií.
Zeman také prohlásil, že buď se Rusko stane součástí EU nebo EU bude členem Ruska - plány tudíž velkolepé, že? - oznámení, že EU se stane členem Euroasijského svazu, protože EU bez Ruska nemá šanci na přežití.

Také hovořil o Krymu – ten už je součásti Ruska a je to dokonaný fakt. Politici EU mají strach vyjádřit tento názor o Krymu.
Také o NATO - které by mělo bránit Evropu proti skutečnému nepříteli a ten není na východě.
Brusel vystupuje proti národním zájmům ČR, protože vnucuje migrační kvóty. Národní zájem ČR je v rozšiřování spolupráce s Čínou a Ruskem.
A také kritizoval pokusy o přepsání historie, včetně II.SV (bourání památníků - maršál Koněv v Praze).

21.11. se prezident Zeman setká v Soči s Putinem
ria.ru/.../1509006220.html
+19 # smrťák 2017-11-19 17:39
.
+20 # Janinna 2017-11-19 17:43
Ahooj, ten kvikot je jak rajská hudba:)) A ta panika u havlistů!!, kam asi bude Kavárna emigrovat?
+17 # smrťák 2017-11-19 17:48
.
+18 # Janinna 2017-11-19 17:58
Tak to ne, s tím nesouhlasím. Jakápak teplá basa? Hezky na Sibiř, zavřít až zčernaj o chlebu a vodě, a od kobky zahodit klíč:))
S tou kosou sis ale dal načas, včera bylo pozdě, nooo, raději pozdě než nikdy.:))
+15 # smrťák 2017-11-19 18:05
.
+18 # Janinna 2017-11-19 18:35
Bože...Beslan, peklo, které dnes už nikoho nezajímá.
Díky pane prezidente za připomenutí, tolik mrtvých dětí:
www.youtube.com/.../
+11 # John Maxwell 2017-11-19 21:48
Zdravím Vás oba , dneska jsem četl má M.Zeman přes 40% voličů podle hl. proudu :)
Na západ od nás ruší JE a tak se některým paskřivcům zachtělo děsit lidi a jak piše Jannina ... Westinghouse je v řiti a tak zájmové skupiny jsou bez podílu a tak pouští bubáky ... tací by měli vyset, kandelábrů je dost .... pročpak se p. Maděra nepozastavuje nad tím proč UssA jakožto "spojenec" vozí do Evropy vyhořelé jaderné palivo ? mají vlastního území málo ? ,že to serou do Evropy ....
+12 # Janinna 2017-11-19 22:44
Ahoj Johne, jo!! když má podle hlavního proudu přes 40% - i Moravec to s kyselým šklebem oznamoval, nešlo mu to přes pysky:)) - kolik to asi je ve skutečnosti?
Chtěla bych vidět jejich panickou hrůzu, kdyby ten (podle kavárenských) "nemohoucí a nemocný stařec" vyhrál už v prvním kole. Přála bych mu to.
Zrovna nedávno jsem četla jak se z Ukrajiny stává "skládka" jaderného odpadu.
+11 # John Maxwell 2017-11-20 00:20
Jelikož hlavní proud udává co udává realita bude určitě větší číslo ....
Onehdá jsem zabrouzdal na seznam do diskuze a docela mě udivilo kolik příznivců M.Zeman má :)
+10 # smrťák 2017-11-20 00:30
.
+7 # John Maxwell 2017-11-20 01:39
Osobně , já nevím ... mě to je proti srsti i uvažování, že lze tohle dělat (trollit) za peníze ,beru jakýkoliv projev což je i písemný za projev autorova charakteru ... jedno je ale jistý internet nezapomíná ...
+11 # .lak 2017-11-19 19:19
Do laufů pohrobka fausta. Na ruských hranicích je už 80 000? žoldáků naláduje.
+7 # Janinna 2017-11-19 22:47
Všeho do času tečkolaku. Dovedete si představit tu armádu nezaměstnaných až potáhnou domů? Tolik nepotřebného materiálu.
+12 # Dagmar 2017-11-19 19:24
O Zemanovi se zmiňuje v posledních odpovědích ze 13.11 i Pjakin. A docela zajímavě.
+9 # Jarin G. 2017-11-19 20:16
Ahoj Dášo. Já to doplním:
www.youtube.com/.../
čas 34:15
+7 # Vaclav2 2017-11-19 20:19
tím má velké plus...
+6 # Jarin G. 2017-11-19 22:30
Kdo? Pjakin nebo Zeman?
Já myslím, že oba!
+11 # Janinna 2017-11-19 22:52
Díky Dášo? nebo raději Dagmar?:)) za upozornění. Už jsem neviděla dva díly, budu si muset najít čas a podívat se.
Ani mě to nepřekvapuje, že Pjakin ozvučuje Zemana. Koho také jiného, že ano. V celém Eurosajuzu není politik Zemanových kvalit.
-2 # Ing. Miloslav Dědek 2017-11-20 02:57
Především je třeba konstatovat, že není v lidských silách postavit na 100% bezpečnou atomovou elektrárnu. U každé atomové elektrárny může dojít k havárii. Dále je nutné konstatovat, že atomová elektrárna je zařízení, které slouží především k výrobě plutonia, tj. k výrobě "paliva" do jaderných zbraní. Podaří-li se nastolit trvalý mír na celé planetě, tj. nastolit mírové přátelské vztahy mezi všemi existujícími státy, potom bude možné přestat provozovat atomové elektrárny a vystavovat svět nebezpečí spojeném s jejich provozem. Jedna možnost nastolení míru na celé planetě je uvedena v článku: NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD - [...]/2016/09/novy-svetovy-rad.html

Pozn.: Následující komentáře napsal někdo mým jménem.
-5 # Ing. Milоslаv Dědеk 2017-11-19 22:12
Pán Maděra jako odborník na jaderné reaktory by mohl spíše uvést nějaké řešeni ohledně jaderných elektráren než zelenatět a merklovatět. Francouzi nemají žádné potíže. Jaderné elektrárny nevypouští žádné splodiny a zelení by měli být spíše nadšení.
V cestě bezpečnějších jaderných elektráren jsou lidé velkých peněz. Reaktory je nutné umístit pod zemí a ne na povrchu, což je dražší. Ev. porucha by se potom dala zlikvidovat rychlým zasypaním reaktoru a nic by neuniklo. Ukrajinský Černobyl nebo japonská Fokušima by žádné škody neudělaly, kdyby reaktory byly pod zemí

Ale za vším je třeba hledat jen prachy a nenasytnot oligarchů.

http://[...].es /2014/01/teorie -vsevyvoje.html
-6 # Ing. Milоslаv Dědеk 2017-11-19 22:14
To jsem nenapsal já

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás