Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Ubohá prezidentská estráda

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Ubohá prezidentská estráda

Tak máme ohledně prezidentských kandidátů jasno. Tento týden byl poslední termín pro podání „přihlášek“. I když, jasno... jak se to vezme.

Celá prezidentská volba je tak lacinou estrádou, že by ta komedie nebyla úplná, kdyby snad po podání kandidatur už bylo dokonale jasno, kdo že ti kandidáti vlastně jsou. Pardon, ale já to opravdu dosud nevím.

Čistě teoreticky – ale opravdu jen teoreticky – vstoupilo do klání osmnáct kandidátů.

No jo, jenomže jen šest z nich prý dle ministerstva vnitra splňuje zákonné požadavky. To už máme jen dvanáct.

Další dva se nám záhadně kdesi v překladu ztratí vzhledem k tomu, že takzvaně „oficiálně potvrzeno“ je kandidátů jen deset.

Další kousky dost možná cestou dál odpadnou, jelikož ministerstvo se ne a ne shodnout s ústavními právníky, co je vlastně oněmi „zákonnými podmínkami“: Může jeden senátor navrhnout víc kandidátů, nebo nemůže? Pokud bychom věřili ústavním právníkům, pak nemůže, neboli někteří rádoby-kandidáti zůstanou u toho rádoby. Už tohle je pro mě komedie dostatečná.

Ale dejme tomu, že hypoteticky všech deset pánů bude o Hrad skutečně usilovat... Moment! Řekla jsem pánů? No jasně, to je další kámen úrazu. Není málo těch, kdo jsou v horším případě pobouřeni, v lepším případě jen udiveni, že mezi zájemci není žádná sukně. Vzniklo už dokonce pár iniciativ, které se snaží ženy přimět, aby kandidovaly.

A víte co? Myslím si o tom své. Jasně, že občas se povede exemplář ženské jak řemen, která v politice strčí všechny chlapy do kapsy. Pro mě je synonymem takové ženské Margaret Thatcher. Ale povede se jen výjimečně. Kluci mají obecně vzato k politice větší vlohy, feministky prominou. (No jo, já vím, že neprominou.) Mají totiž víc testosteronu, tedy víc agresivity. A politika vskutku není legrace pro slabé nátury. Jinak řečeno: ženy v politice ano, mají-li na ni talent, ale kvóty na stejný počet žen jako mužů jsou, s dovolením, nebetyčná pitomost. To je asi jako chtít po pánech, aby se živili jako empatické porodní báby. Jsou i tací; ale je jich... no asi jako žen v politice v těch státech, které ještě nezblbly docela a zatím nechaly kvóty plavat. Kdepak, nechť se seberealizují poměrně vzácné kopie baronky Thatcher, zatímco většina ostatních žen se bude lépe vyjímat u méně agresivních činností, na politice nechť si honí na 24hodinový úvazek své ego kluci. A to říkám já, holka, čas od času se ochomýtající kolem politiků, kteří zatouží po ekonomických radách, z blízkosti větší, než mi je často milé – takže si to mohu dovolit říct, protože vím, o čem politika je. Je to ten nejagresívnější ze všech byznysů, jaký znám. Děkuji, nemám zájem.

Když tedy zdárně překleneme otázku genderové příslušnosti kandidátů (ano, i tady to skřípe a mnoho jedinců můj názor na ženy v politice nerozdýchalo), dostáváme se k otázce odbornosti. Což je otázka sama pro sebe. Znám nepěkný počet lidí, kteří ve své oboru bývali špičkoví odborníci a kteří současně byli milými lidmi. Pak dostali funkci. A do nějakých, řekněme, tří čtyř let se z nich stali totální fachidioti. Abychom si rozuměli: To slovo nemá žádný vulgární nádech. Označuje člověka s omezeným, většinou úzce specializovaným odborným vhledem, který však ztratil empatii a schopnost sociální komunikace. Díky neschopnosti vnímat svět jako celek však nakonec přestávají ovládat i svůj vlastní obor. Jakmile člověk dostane politickou funkci, je v extrémním ohrožení. Jeho okolí mu pochlebuje. Málokdo se opováží mu něco vytknout. Takový člověk se ocitá v nebezpečné bublině, je jen chválen, nikdy se nedozví od svého okolí jakoukoliv kritiku. Je to tak trochu jako Frodův prsten v Tolkienově trilogii: Zničí to každého; jenom někoho pomaleji. A teď si položme otázku: Kdo je odolnější než ti ostatní? Jen cynik, který do úřadu jde s vědomím vlastní nedokonalosti. Kolik z našich milých kandidátů ovšem oplývá vědomím vlastní nedokonalosti...? (Uměla bych vyjmenovat několik, kteří oplývají pocitem vlastní nadřazenosti.)

Pak tu máme neméně zajímavou otázku zdraví. Když někdo žádá nadpoloviční množství těch, kdo přijdou k volbám, o jejich důvěru, že pět dalších let bude lépe než kdokoliv jiný vykonávat své pravomoci i povinnosti v čele státu, tak nějak automaticky se předpokládá, že otevřeně o sobě řekne vše relevantní, co by jeho voliče mohlo zajímat. Třeba to, jestli podle všech dostupných indicií jeho zdraví podporuje domněnku, že v úřadu vydrží dalších pět let, anebo spíš domněnku, že se po třech měsících budou muset volby konat znovu. Je to vlastně docela snadné. Bohatě postačí zveřejnit veškerou, míněno VEŠKEROU, svou zdravotní dokumentaci. Zatímco v případě „normálního“ člověka je slušnost se v takové dokumentaci nerýpat (však na to máme i zákony), v případě prezidentského kandidáta je slušnost vůči jeho potenciálním voličům vyvrátit všechny pochybnosti (na to zákony nemáme). Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že i v tomhle ohledu prezidentská volba víc připomíná špatnou komedii než státnický akt.

Jestli ona chybka náhodou nebude v tom, že celá volba prezidenta je od základů špatně.

Ve světě máme různé systémy. Systém prezidentský postavený na silné výkonné moci přímo voleného prezidenta. Jako v USA, jako ve Francii. Systém postavený na silné výkonné moci vlády. Jako v Německu. A pak systém český: V podstatě (skoro) přímo volenou vládu a přímo voleného prezidenta, kteří si neustále lezou do zelí. Lidé mají sklon - i díky přímé volbě - v úřadu prezidenta očekávat silnou personu, která však v realitě nemůže sílu své osobnosti příliš projevit, protože má pravomoci jen velmi omezené. Navíc o úřad prezidenta mají sklon v našem systému usilovat lidé, kteří z nějakého důvodu neuspěli v parlamentních volbách a zkoušejí své štěstí napodruhé jako rádobyprezidenti.

Takže přiznejme si to už narovinu: ten skutečný ranař bude v českém volebním kočkopsu vždycky především směřovat do vlády. A prezident, jakého by si přála valná část veřejnosti a který v jejím pojetí dost splývá spíš s Její Výsostí králem, je nejspíš na dlouhé roky utopií.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+1 # ExKvadruplegik 2017-11-14 11:53
Jo, je to šaskárna, placená z našich daní, ostatně jako všechno, že?

bit.ly/2647Tcc
+13 # Dědouch11 2017-11-14 11:57
Už s tím jdi do brusele, úchyláku.
+2 # Jarin G. 2017-11-14 20:32
Tak na toho jsem, málem, zapomněl! Ten tu fakt chyběl! A zase nový nick si dal ten modrooký "Jéžiš".
+3 # Dědouch11 2017-11-14 21:52
U toho mě rajcuje, jak je slizkej, [...]ík. A těch lidí na klik, asi nachytá dost. Vůbec ho články, ani příspěvky nezajímají, potřebuje ten klik.
+2 # Jarin G. 2017-11-14 22:37
Vláďo, kdyby pod ním nebylo tvoje upozornění, tak bych asi klikl taky. Ale rychle i zavřel. On tu dlouho nebyl a to víš, člověk si hned neuvědomí o co jde.
+18 # John Maxwell 2017-11-14 12:38
Milá Markétko , nevím zda dílo které nám předhazuješ opravdu bereš za svůj počin nebo ho máš jako už párkrát na objednávku ...
M.Zeman se stal pro některé politické strany osobou persona non grata a spojené s médii to vypadá jako by dnes a denně lezl po čtyřech, a občané co ho volili byly stálými pacienty psychiatrické kliniky ... ve výsledku se podobáme velice západním státům , politická garnitura s nezastaví před ničím aby toho svého nevynesla na světlo popularity, problém je v tom, že není nového kandidáta který by národu aspoň trochu nelhal ..... a politické strany, lež je běžná praxe ....
+16 # LubinenKremlBot 2017-11-14 13:18
Žádný politik není bez viny ani Margaret není vyjímka ozdravění inflace zahájila kontroverzní privatizací a tak se zavděčila a zajistila pozici díky ,,malé,, domů nosatým .Její vyzáž alespoň částečnou chazarku nezapře .Konzervativní myšlení je mi bližší než liberální
a už vůbec ne v dnešni podobě.Dnes by se asi divila co se děje pokud v tom plánu nejela s nimi.
+10 # Vít Henoch 2017-11-14 16:10
Víte v čem je problém ? V politice ! Ppokud mají lidé volit, nechtějí politika. Kdo je to vlastně politik ? Více zkorumpované slovo a činnost neexistuje ! Pokud tady má být nějaký prezident, kterého lidé zvolí, buď je smeten politiky, nebo on smete politiku.Co je dnes politika ? Buďme si upřímní, za ta léta zkoumání toho, co se v politice děje, je politika jedna velká lež a zlodějina. Pokud do politiky vlezl slušný člověk, rychle z ní na vlastní žádost vycouval. Mnozí to přeci udělali a rádi. Neunesli by to psychicky. Byli příliš čestní. Já osobně nepotřebuji žádného politika, aby mi mluvil do života. Žijí ve světě povinných daní a bez nich by neexistovali. Je to svět vydírání. Přes politiku.
+7 # julius 2017-11-14 18:48
Da se s tim souhlasit. Bohuzel kdyz nam populisti rikaji co chceme slyset a po zvoleni delaji opak. A nikdo se nema moznost odvolat na predvolebni slib. pak je to nejen zbytecna a draha ale hlavne uboha tragikomedie.
+8 # Dědouch11 2017-11-14 21:53
Odvolatelnost a zodpovědnost. Jedině to, by je umravnilo.
+9 # LubinenKremlBot 2017-11-15 03:21
Odvolatelnost a odpovědnost , to je to čeho se bojí nejvíc ,to by politika pro mnohé strácela smysl a museli by přestat u koryt tak hlasytě mlaskat jako doposud a korýtka by nebyla pozlacená .
+4 # eli 2017-11-15 05:51
Tak nejak Lubi. Prezident, ma sice obmedzene prava, ale nazriet do trinastej komnaty politikov, pravo ma. Taktiez, menovanie do niektorych dolezitych postov v tomto systeme, je v jeho pravomoci a to moze mat pre niektorych katastrofalne nasledky. Po roku 2013, je volba prezidenta CR, velmi vaznou politickou udalostou, ktora moze mat tak nepriaznivy a komplikovany, ako aj blahodarny dopad, na cely politicky system v Cesku. V ziadnom pripade tento akt nemozno prirovnat k nejakemu zabavnemu umeleckemu predstaveniu, ako tvrdi pisatelka clanku. Tu ide o nervy drasajuci politicky horor, ktory moze priviest vladu, az do stavu agonie. Dve dekady hojnosti v zbojnickom politickom systeme medzi 1993-2013, ktore su este stale pod ochranou amnestii Vaclava Klausa, vystriedal kataklizmaticky prichod priamo voleneho prezidenta Zemana, ktory narusil pokojny spanok a funkcnost zazivacieho traktu, takmer vsetkym politikom. Nejasnosti a zahady okolo kandidatury na prezidenta, maju svoje opodstatnenie o ktorych, je Markéta Šichtařová, urcite dobre oboznamena. Nie je to nic ine, ako obycajna rajtarcina, cize ocistec, ktory vytriedi z radu kandidatov vsetkych vedlajsich Zemanov, teda s vynimkou toho praveho, ktoreho sa im asi len tak lahko zbavit, nepodari. Inak, Sichtarovej narek, nad nedostatkom sukni v stylu Thatcherovej v radach kandidatov na prezidenta, mozno povazovat len za dalsi pokus ekonomicky zvyhodnit zidovsku elitu (do ktorej sama patri) v state privatizaciou, danovym zvyhodnenim, znicenim odborov pracujucich pozadujucich vyssie mzdy atd. Aktivita Markety v tomto smere, je velmi dobre znama, nizke mzdy su vraj nasim artiklom, ktory nam zavidi cely svet.
+3 # LubinenKremlBot 2017-11-15 21:44
Cituji eli:
Tak nejak Lubi. Prezident, ma sice obmedzene prava, ale nazriet do trinastej komnaty politikov, pravo ma. Taktiez, menovanie do niektorych dolezitych postov v tomto systeme, je v jeho pravomoci a to moze mat pre niektorych katastrofalne nasledky. Po roku 2013, je volba prezidenta CR, velmi vaznou politickou udalostou, ktora moze mat tak nepriaznivy a komplikovany, ako aj blahodarny dopad, na cely politicky system v Cesku. V ziadnom pripade tento akt nemozno prirovnat k nejakemu zabavnemu umeleckemu predstaveniu, ako tvrdi pisatelka clanku. Tu ide o nervy drasajuci politicky horor, ktory moze priviest vladu, az do stavu agonie. Dve dekady hojnosti v zbojnickom politickom systeme medzi 1993-2013, ktore su este stale pod ochranou amnestii Vaclava Klausa, vystriedal kataklizmaticky prichod priamo voleneho prezidenta Zemana, ktory narusil pokojny spanok a funkcnost zazivacieho traktu, takmer vsetkym politikom. Nejasnosti a zahady okolo kandidatury na prezidenta, maju svoje opodstatnenie o ktorych, je Markéta Šichtařová, urcite dobre oboznamena. Nie je to nic ine, ako obycajna rajtarcina, cize ocistec, ktory vytriedi z radu kandidatov vsetkych vedlajsich Zemanov, teda s vynimkou toho praveho, ktoreho sa im asi len tak lahko zbavit, nepodari. Inak, Sichtarovej narek, nad nedostatkom sukni v stylu Thatcherovej v radach kandidatov na prezidenta, mozno povazovat len za dalsi pokus ekonomicky zvyhodnit zidovsku elitu (do ktorej sama patri) v state privatizaciou, danovym zvyhodnenim, znicenim odborov pracujucich pozadujucich vyssie mzdy atd. Aktivita Markety v tomto smere, je velmi dobre znama, nizke mzdy su vraj nasim artiklom, ktory nam zavidi cely svet.

Tak tomu se dà říci komplexní kritika , nejsem vůbec proti ,stále platí v čí prospěch.
+1 # r.m. 2017-11-17 14:29
Tajemství luxusních nemovitostí Mirka Topolánka
denikreferendum.cz/.../...
Mirek Topolánek se svojí ženou formálně vlastní pouze novostavbu u Kutné Hory. Další dvě nemovitosti ale mají ve společné firmě a způsob jejich pořízení zasluhuje pozornost, píše server Hlídací Pes.
-
Firma Eliášova 922
Stále kupříkladu není jasné, za jakou částku si Topolánek pořídil luxusní byt 7+1 o rozloze 433 m² v pražských Dejvicích, kde nyní se svou rodinou bydlí. Byt získal prostřednictvím převodu firmy s ručením omezeným, nelze proto dohledat, kolik za něj zaplatil, a zda tedy daný výdaj odpovídá i výši jeho oficiálních příjmů.

„Firmu jsem koupil za 200 tisíc korun i s tím úvěrem, který splácím,“ citoval v roce 2015 Topolánka týdeník Téma. Do rekonstrukce tohoto bytu dal prý dalších sedm milionů korun.

Společnost, kterou odkoupil (a s ní i byt), se jmenovala Eliášova 922 a založil ji vlivný právník Jan Šťovíček. On sám za byt v roce 2011 zaplatil 13,6 milionu.

Tím, že Topolánek byt nekupoval do osobního vlastnictví, ale převáděl na sebe obchodní podíl ve firmě, se smluvní strany vyhnuly povinnosti platit daň z převodu nemovitosti (nyní daň z nabytí).
-
Pozornost si zasluhuje také další transakce, kterou Topolánek uskutečnil letos v květnu. Tehdy do jeho majetkového portfolia přibyl rozlehlý apartmán ve Špindlerově Mlýně.

V tomto případě je sice částka za nemovitost dohledatelná – za horský byt zaplatil přes 17 milionů korun. Jenže není jasné, komu peníze vlastně putovaly. Firma, se kterou Topolánek smlouvu uzavřel, je neprůhledná, se sídlem v daňovém ráji.
+1 # r.m. 2017-11-17 14:45

Rypák a uši bez lalůčků. Tenhle bukvičák do basy nepůjde, má se za vyvoleného.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás