Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Ženy, nechte si zmrazit vajíčka

Sociální sítě

Reklama

Markéta Šichtařová: Ženy, nechte si zmrazit vajíčka

Před pár dny jsme se mohli dočíst o zajímavém průzkumu, jehož autorem je společnost Robert Half U.K. Podle něho zhruba ve věku kolem 35 let začínají lidé svou práci... nenávidět.

Na první pohled se to nezdá jako nijak převratná zpráva. No a co, kdo by se raději nepoflakoval na kanapi, místo aby se štrachal do práce? Jenomže ono to celé má poněkud pikantní souvislosti.

Podle autorů jsou prý ony špatné pocity spojené s prací povětšinou jednak důsledkem stresu z vysoké pozice, anebo naopak stresu z příliš pomalého postupu k vysoké pozici, a to vše ve spojení s nedostatkem rodinného štěstí. Nejsou děti, nejsou partneři, je jen práce a kariéra. A jsme doma. Pro samou kariéru nemají lidé čas na dlouhodobé vztahy, a jakkoliv si sugerují, že jim to tak vlastně vyhovuje, jejich biologická přirozenost je nakonec stejně dožene a vybere si svou daň v depresi a nenávisti k tomu, co je pro ně „nejdůležitější“: ke své vlastní kariéře.

Jakkoliv se to zdá, s prominutím, idiotské, i já kolem sebe potkávám hromady přesně takových případů.

Připomíná mi to, jak jsem svého času bydlela ve čtvrti, v níž se právě dostavěly na tu dobu supermoderní kanceláře pražské centrály jedné globální společnosti. Když jsem večer v osm hodin kolem budovy procházela, ještě se v ní svítilo a za okny seděli lidé. A když jsem kolem budovy šla ráno v sedm, už zase se svítilo a za stejnými okny seděli stejní lidé. Vždy jsem je v duchu litovala a říkala si, že nechápu, jak mohou tak hroznou pracovní dobu vydržet. A pak jsem jednou potkala bývalého spolužáka – ukázalo se, že pracuje právě v téhle budově. Naparoval se, jakou má skvělou práci konzultanta, a že je tak významný a vytížený, že pracuje údajně šestnáct hodin denně. Nevím sice, nakolik si délku pracovní doby nadsadil, ale faktem je, že doba svícení v oknech by tomu odpovídala. To, co já považovala za úděsnost, bylo pro něj něco, na co byl hrdý. Kde je mu ale dnes konec a za jak dlouho od té doby mu hráblo, nevím. Jisté je jen jedno: Zmizel. Zmizel ze sociálních sítí, zmizel ze života svých dosavadních přátel. Ví se jen to, že v zahraničí není, protože čas od času ho někdo z bývalých známých náhodně na ulici potká; pak se ale vždy omlouvá, že má málo času a nemůže se o ničem bavit.

Jsou zaměstnání, ve kterých se zaměstnavatelé snaží zaměstnancům nejrůznějšími benefity doslova podbízet, aby se měli jak vepříci v žitě, protože se jim to vrací na vyšším výkonu. V tomto ohledu jsou globálně vyhlášené Facebook, Google či poradenské společnosti. Známé je, že jejich zaměstnanci mají po celý den neomezené množství jídla a pití, firemní odvoz do práce, školku v budově zaměstnavatele a další výhody.

Jenomže to, co se na první pohled zdá úžasné, je ze strany zaměstnavatele ve skutečnosti jen normální vysátí a vyždímání zaměstnance – či „korporáta“, jak jim říkají - do morku kostí. Co si myslet třeba o tom, že některé americké firmy nabízejí ženám, že jim přidají 20 000 dolarů na zmrazení vajíček, aby odložily těhotenství? Dobrý benefit?

„Korporáti“ z toho mají pocit jakéhosi zlepšení společenského postavení proti minulosti. Namísto toho, aby se ženy cítily znechucené, že jim zaměstnavatel sahá na nejniternější biologickou podstatu, zmrazuje vajíčka a zabraňuje v rozmnožování, tedy v tom, kvůli čemu se, biologicky vzato, narodily, mají naopak pocit důležitosti, protože zaměstnavateli stojí za to, aby se je snažil udržet v práci.

Namísto o větším vysávání zaměstnanců se dokonce mluví o modernizaci řízení práce. Pěkný to eufemismus. Zaměstnancům ale díky tomu roste hřebínek a cítí se v chodu společností čím dál podstatnější. Chtějí míň šéfů a chtějí mít možnost i z podřízených míst mluvit do chodu společnosti. Zvlášť proslulé je tím Švédsko. Zaměstnanci si připadají tak nějak důležitější... a svou důležitost zajídají antidepresivy, v jejichž konzumaci je Skandinávie na evropské špici.

No není to paradox? Po přepočtení na hlavu má v rámci Evropy největší spotřebu antidepresiv Island. Následuje Dánsko a čtvrtou příčku má Švédsko. Vlastně největší spotřeba antidepresiv v Evropě je v zemích, které mají přebujelý sociální stát. Tedy v zemích, kde kariéra mívá přednost před rodinou. Kde feminismus je víc než tradiční rozdělení rolí. Tak se mi tak zdá, že nás to sociálno pěkně zničilo.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+13 # Dalibor 2017-09-01 15:46
Já nevím, ale články Šichtařové jsou takové jenom pro zpestření, logika vždycky kulhá.

"Nejsou děti, nejsou partneři, je jen práce a kariéra. A jsme doma. Pro samou kariéru nemají lidé čas na dlouhodobé vztahy,...."

CO je příčinou a co je následkem? To nikdo neví, tvrzení jsou v logickém kruhu.

Co by stálo za rozbor, toho si Šichtařová nevšimla.
Např. rozpor - že některé firmy nabízejí možnost zmražení vajíček v posledku za výkonnost - a tím bezdětnost - a na druhou stranu vlády pláčí nad nízkou porodností?

Jo, kapitalismus požírá sám sebe. Sám je rakovina, sám je nemocný ze své podstaty. Tady nevládne rozum, ale jen touha po penězích.

Nemyslím si, že opak kapitalismu je socialismus. Socialismus je přeci o přerozdělování, o hospodářské rovnosti, kdežto kapitalismus je založený na svobodném trhu, na směně a spotřebě. To není opak socialismu.Opak socialismu je někde schovaný v individualismu a ten může mít mnoho podob. Třeba někdo poradí....., nechávám to otevřené, co je opakem socialismu.
-1 # LUF 2017-09-01 23:02
Kapitalizmus "požírá sám sebe" přes 300 let, kdežto socializmus se udržel maximálně 70 a to jenom díky diktaturám. Při porovnání těch dvou režimů si málokdo uvědomí, že ty "výdobytky socializmu" jako právo na práci, všichni stejné mzdy a továrny v rukou "všech" vytvoří prostředí totálně demotivující k jakékoli pracovní snaze a následně k ekonomickému úpadku. Socializmus je neudržitelný, není to alternativa
+8 # Jan Kadlec 2017-09-01 23:46
Citace:
Já nevím, ale články Šichtařové jsou takové jenom pro zpestření, logika vždycky kulhá. "Nejsou děti, nejsou partneři, je jen práce a kariéra. A jsme doma. Pro samou kariéru nemají lidé čas na dlouhodobé vztahy,...." CO je příčinou a co je následkem? To nikdo neví, tvrzení jsou v logickém kruhu.
Nechápu vaši stížnost na nedostatek logiky. Podle mě to napsala docela jasně. Co nechápete na větě "Pro samou kariéru nemají lidé čas na dlouhodobé vztahy"? V té větě je přece jasně vyloženo, co je příčina a co následek, tak kde je jaký kruh?

Článek musí mít jistou délku, kdyby si měla všímat všeho, co s tématem souvisí, nikdo by tak dlouhý článek neotiskl.

Se zbytkem souhlasím, to jste napsal výstižně...
+2 # eli 2017-09-02 06:59
"ŽENY, NECHTE SI ZMRAZIT VAJÍČKA!"
A mame ju tu opat v plnej krase a plnu fascinujucich napadov. Komu vlastne tentokrat radi, potomstvo akych zien, chce supnut do mrazaku, preco sa nesnazi zmrazit system, ktory taketo podmienky pre zeny vytvara? Preco vlastne radi tymto karierou posadnutym, stresovanym zenam, aby svoje potomstvo zmrazili, ked vlastne cely svoj produktivny zivot, zasvetili kariere? Z ekonomickeho hladiska je to absolutny nezmysel a tomu socialnemu asi vobec nerozumie, pretoze v systeme globalneho kapitalizmu, socialny rozvoj upada s rozvojom ekonomiky. Nekontrolovany parazitizmus elit, nici podmienky obnovy spolocnosti vo vsetkych smeroch. Vacsina mladych zien, po kariere netuzi, ale o zalozeni rodiny, moze len snivat. Ze by sa taketo zeny vytratili z nasich ulic? Zaujimave, ze pani Marketka na svojich nocnych potulkach, nestretla ani jednu z nich. Je velmi vsimava, neuslo jej, ze tie globalne spolocnosti stavaju supermoderne kancelarie vo stvrti v ktorej niekedy byvala, ale otazkou, preco sa namiesto tych kancelarii v takychto obytnych stvrtiach, nestavaju obytne zariadenia pre mlade zeny, ktore tuzia po zalozeni vlastnych rodin, mat a vychovavat svoje deti, sa vobec nezaobera. Co by tak poradila takymto zenam? Odpoved mozno najst v jednom jej clanku dole, "pracuj za to, co ti ponuka zamestnavatel a hlasuj pre Zaoralka!"
To je zarukou vysokych ziskov podnikatelov, neobmedzenej moci politikov, nekonecnej chudoby sucasnych a zmrazenie prirastkov nepotrebnych buducich generacii. Buducnost kapitalizmu spociva v automatizacii a robotizacii, obmedzuje ludsky faktor na minimum, co je v podstate naplnou aj toho jej druheho clanku dole.
Nie vsetky tieto vydobytky vedy a techniky su elitami favoritizovane. Zaryta vyznavacka modernizacie, automatizacie a robotizacie, napada "Velkého Bratra,"ze sa snazi tieto vydobytky modernych technologii kontrolovat. Urcite nemusim zdoraznovat vyhody a nevyhody GPS, kazdy z nas ma s tymto systemom svoje skusenosti, je tu realna moznost cipkovania a inych neduhov, ktore pani Marketka odsudzuje, ale co ju najviac vyvadza z rovnovahy, je predstava uplnej kontroly presunu financii. Tuto moznost zatracuju elity na celom svete. Vcera som zvyraznil tok zahranicnych investici ruskej oligarchie k clanku "Protiruské sankce donutily firmu Danone poslat na Sibiř 5 tisíc krav,"teno prispevok, bol okamzite vymazany, co nasvedcuje tomu, ze elity svoje financne transankcie zverejnuju neradi. Ono to provokuje k prejavom nespokojnosti a to sa nesmie dopustit. Su prepojeni od zapadu na vychod, nemozno ocakavat prichod ziadneho spasitela, ci uz od Washingtonu, alebo Moskvy. Caka nas totalne zotrocenie a demograficka katastrofa, taki ako Marketa, nas na to uz pripravuju.
+24 # julius 2017-09-01 18:35
POdivejte zeny ktere maji problem s pocetim bylo v minulosti opravdu velice malo. Dneska je to svetovy problem. Ale ptejme se proc. prvnim problemem je antikoncepce, Druhym je prirodni pohyb zeny a treti jsou nesmyslne pozadavky na okamzite oplodneni. No a zaverem co proboha chcete zeny po 40-50ti chcete byt plodne?? Jste normalni?? Uvedomujete si ze se nedozijete ani puberty ditete?? Rikate ze se prodluzuje vek ale jsou to lzi jedine co se jakz tak muze vubec nazvat prodlouzenim veku je vek bohuzel ale jen duchodovy. Ovsem je to stejne silne diskutabilni. Dobra pred 30 lety se dozila babicka 78 let v plnem zdravi a vedomi dneska se dozije 83 uplne vydatlovana pod hromady prasku co ji vubec nedelaji dobre. Az sama prosi o smrt. Tak to je to vase prodlouzeni zivota. FUJ
+12 # .lak 2017-09-01 20:03
Topra češtini, na to je trefný termín -
pracovn í zblblík
+10 # Dědouch11 2017-09-01 20:45
0 # LubinenKremlBot 2017-09-02 10:00
Šichtarova zmrzla jej vajca i ty děvucha
-2 # Nika 2017-09-04 01:56
Jdu blejt velebnosti
Niekedy sa táto stránka dala čítať teraz je umenie nájsť aspoň jeden kvalitný kritický článok bez prehnaného zvelicovania a nezmyselnych konspiracii na štýl ufo, rostas a toto :)
Ale tak to niekedy aj byva, konspiratorom niekedy z toho celého drbne a takto to potom vyzerá ako články tu že autori už po čase nevedia rozoznať realitu, možnú realitu od fikcie a blbosti
A k tomuto článku, ľudia sú na zemi aby spoznávali, tvorili, rozvíjali a zdokonaľovali vedu a techniku, ani jedna žena v popredí nie je matkou, ja osobne matkou nie som a ani nechcem, nemienim venovať celý svoj voľný čas na výchovu dieťaťa, namiesto tehotenstva budem cestovať, namiesto vymienania pokakanych plienok čítať knihy namiesto hrania sa s deťmi pracovať a budovať aj na ďalej karieru,....... .je na tom nieco zle? Pochybujem, len staviam svoje potreby a sny pred starostlivosť dieťaťa. Možno to vyznie sebecký ale aj ja mám právo byť v živote šťastná a ak budem zavretá doma s dieťaťom budem mať pocit že mrham svojimi vedomosťami znalosťami a zručnosťami.
0 # Míla h 2017-09-07 09:18
Cituji julius:
POdivejte zeny ktere maji problem s pocetim bylo v minulosti opravdu velice malo. Dneska je to svetovy problem. Ale ptejme se proc. prvnim problemem je antikoncepce, Druhym je prirodni pohyb zeny a treti jsou nesmyslne pozadavky na okamzite oplodneni. No a zaverem co proboha chcete zeny po 40-50ti chcete byt plodne?? Jste normalni?? Uvedomujete si ze se nedozijete ani puberty ditete?? Rikate ze se prodluzuje vek ale jsou to lzi jedine co se jakz tak muze vubec nazvat prodlouzenim veku je vek bohuzel ale jen duchodovy. Ovsem je to stejne silne diskutabilni. Dobra pred 30 lety se dozila babicka 78 let v plnem zdravi a vedomi dneska se dozije 83 uplne vydatlovana pod hromady prasku co ji vubec nedelaji dobre. Az sama prosi o smrt. Tak to je to vase prodlouzeni zivota. FUJ


Máte pravdu, dnešní,ne jen ženy, ale i lékaři a hlavouni všeho druhu se snaží jen skombinovat navzájem neslučitelný společenský požadavky. A jak píšete být plodný jenom když je to "potřeba" být neplodný taky když je to "potřeba", lékaři přitom uměle zvyšují věk lidí prášky přičemž se uměle zvyšuje doživší věk populace, nehledím ale na katastrofální nežádoucí účinky a rapidní klesnutí kvality lidského života, nacož stát reaguje jen zvýšením věku odchodu do důchodu.... V nějakých zemí třetího světa už hlavouni z "vyspělých civilizacích" budou řešit kdy je "potřeba" umřít aby jejich "vyspělím" mozečkům nepřekáželi.... .. A do mladých sotva dospělých dívek hlavouni "nacpěte" antikoncepci aby do toho mohli bezstarostně bušit do tý doby až bude početí "potřeba", akorát jim to ubírá míru zodpovědnosti a moudrost a předkládá jim to zkreslenoý náhled na celou věc početí(podle mě žrát to svinstvo vědomě a vědomě souložit je svatokrádež vůči samotnému Bohu). Ale ty dívky za to nemůžou, bohužel se do toho narodí a jsou vychovány k tomu že je to bohužel normální!!! a já věřím že všechny tyto věci světovým vůdcům co tahají za provázky a hlavounům co tyhle svinstva vynalézají jednou bouchnou přímo do ksichtu, kdy už bude pozdě na všechno.... Nežádoucí účinky antikoncepce se po dlouhodobém braní projeví nemožností početí což je "ošetřeno zase samozřejmě dalšími prášky. Věda není špatná, ale neměla by se stát náboženstvím a výra v produkt jakékoliv vědecké činnosti modlou!!!
0 # Míla h 2017-09-07 09:24
Cituji Nika:
Jdu blejt velebnosti
Niekedy sa táto stránka dala čítať teraz je umenie nájsť aspoň jeden kvalitný kritický článok bez prehnaného zvelicovania a nezmyselnych konspiracii na štýl ufo, rostas a toto :)
Ale tak to niekedy aj byva, konspiratorom niekedy z toho celého drbne a takto to potom vyzerá ako články tu že autori už po čase nevedia rozoznať realitu, možnú realitu od fikcie a blbosti
A k tomuto článku, ľudia sú na zemi aby spoznávali, tvorili, rozvíjali a zdokonaľovali vedu a techniku, ani jedna žena v popredí nie je matkou, ja osobne matkou nie som a ani nechcem, nemienim venovať celý svoj voľný čas na výchovu dieťaťa, namiesto tehotenstva budem cestovať, namiesto vymienania pokakanych plienok čítať knihy namiesto hrania sa s deťmi pracovať a budovať aj na ďalej karieru,........je na tom nieco zle? Pochybujem, len staviam svoje potreby a sny pred starostlivosť dieťaťa. Možno to vyznie sebecký ale aj ja mám právo byť v živote šťastná a ak budem zavretá doma s dieťaťom budem mať pocit že mrham svojimi vedomosťami znalosťami a zručnosťami.

Máte děti?? Co vám z nich tímto přístupem vyrostlo??

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás