Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Proč líp už být nemůže

Sociální sítě

Reklama

Markéta Šichtařová: Proč líp už být nemůže

Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity.

Tedy upřímně – jde-li o praktický život, většinou jeho nápady zavánějí jednou velkou kalamitou. Naproti tomu jde-li o ekonomiku - většinou se shodneme. A proto mě donutil k zamyšlení dopis, který vzápětí dorazil.

Pisatel a čtenář onoho článku se v něm rozčiloval, že „všechno je přeci úplně jinak“. Že článek je „přeci“ jednou velkou manipulací. Že „přeci“ žádná velká banka nekrachuje, takže žádná krize nehrozí. Že „přeci“ ceny nemovitostí rostou ne proto, že by realitní trh byl přehřátý, ale proto, že rozloha států se nezvětšuje, ale lidí stále přibývá. Že „přeci“ dneska už žádné banky „nepodvádějí s podvodnými finančními investičními balíky“, takže nemůže ani existovat žádná cenová bublina...

Popravdě řečeno, ten pán mě dost vyděsil.

Vyděsil mě, protože jsem se zas znovu přesvědčila, jak nekonečná může být naivita. I o tom, jak je lidstvo nepoučitelné. Prý že do téže řeky dvakrát nevstoupíš... Houbeles, pan Hérakleitos se evidentně utnul! Protože přesně v téhle řece co dnes jsme stáli přibližně ve stejném ročním období roku 2008. Když občas v ekonomice jde něco nápadně dobře, bývá to podezřelé. Bývá to podezřelé proto, že se obyčejně někde něco přehřívá. A nemusí jít zrovna o věc pro mnohé tak těžko uchopitelnou, jako jsou třeba ceny akcií. Během posledního týdne si mi šestkrát – ŠESTKÁT (!) – různí lidé stěžovali, jak nestíhají. Pan zelinář, že nestačí rozvážet zakázky, kterých má nejvíc za posledních několik let. Paní, co chodí lidem domů uklízet, že je na roztrhání jako nikdy. Několik klientů, že mají zakázek nejvíc za poslední roky. A všichni nakonec dodali s povzdechem: Nojo, stíhat se to nedá, ale nikoho si na pomoc vzít nemůžeme, protože lidé nejsou...

A jsme u toho. Míra nezaměstnanosti je momentálně nejnižší od roku 1998 a dosahuje pouhá 4,0 %. Když statistiku přepočteme podle celoevropsky srovnatelné metodiky, máme dokonce nejnižší nezaměstnanost v celé EU. Že je to skvělé? Jak pro koho. Pro nezaměstnané jistě. Pro jejich zaměstnavatele už méně. Lidé prostě nejsou. A to rozlet firem brzdí. Výroba jede na maximum, víc přidat už nemůže, protože stroje už nemá kdo obsluhovat. Teď už může jít výroba jen dolů. Ekonomika se přehřívá a přehřívá se hodně.

A zdaleka se nepřehřívá jen u nás, jak by se mohlo zdát z tvrzení o naší rekordně nízké nezaměstnanosti. Pán, který napsal onen rozezlený dopis, přikládal růst cen nemovitostí provařenému argumentu, že lidí na světě stále přibývá, a proto ceny nemovitostí „musí“ dlouhodobě růst. V jednom měl pán pravdu: Ano, dlouhodobě to opravdu platí. Hluboce se však mýlil v tom, že by to mělo platit neustále a v každém jednotlivém roce.

Potíž vznikne v okamžiku, kdy se všechny důležité centrální banky světa shodnou na tom, že sníží své signální úrokové sazby div ne na nulu. To se pak přihodí hned tři věci současně. Zaprvé nevyplatí se za super nízké úročení mít uložené peníze v bance. Zadruhé vyplatí se vzít si za super levné úroky hypotéku. Zatřetí banky jsou tak přehlcené super levnými penězi od centrální banky, že hypotéku přímo vnucují div ne i bezdomovcům. Takže hypotékám se daří mnohem víc, než by odpovídalo klišé o rostoucím počtu lidí na Zemi. Jestli tohle není globálně přehřátý realitní trh, pak už nevím, jak jinak si ho ještě představit.

A že žádná velká banka nekrachuje? Že podvody se sekuritizovanými úvěry už skončily? Není to ani měsíc, co se musely zachraňovat dvě italské banky. Odhaduje se, že pokud by v nejbližších letech nepřišla žádná komplikace třeba v podobě krize (což je nereálné), bude trvat ještě minimálně deset let, než se italské banky ozdraví alespoň na průměr bank v EU. A že jsou ostatní banky zdravé...? Na Deutsche Bank se už zapomnělo? V Deutsche Bank se nevyřešilo vůbec nic. Jenom se o ní přestalo psát, jelikož pro novináře už to byla trochu nuda, a pokles zájmu veřejnosti uchránil její akcie od dalšího propadu. Nic víc.

Tím chci říct jen jedinou věc. Za posledních zhruba patnáct let, od roku 2001 do roku 2016, bohužel byly centrální banky a vlády nejvyspělejších zemí světa velice nerozumné. Vršily dlouhé roky tragický omyl za omylem, až dotlačily finanční trhy do stavu, kdy ceny cenných papírů vůbec neodpovídají reálné ekonomice. Banky jsou velice nemocné. Nejsou zdravé v USA, nejsou zdravé v Japonsku, v Číně, nejsou zdravé ani v EU, zejména v Itálii. Co bylo na počátku poměrně „malým“ problémem, narostlo postupně do obludných rozměrů.

Klíčové ekonomiky jsou dnes krutě vychýlené z rovnováhy zrovna tak, jako tomu bylo v létě roku 2008. Tehdy se také všichni tvářili, že je zdánlivě vše úplně v pořádku. Ale nebylo, pod povrchem to skrytě vřelo a přehřívalo se. Zrovna tak, jako to skrytě vře a přehřívá se dnes.

Markéta Šichtařová

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+18 # Navrátil Jan 2017-07-21 11:26
Paní Šichtařová.
Výborně napsané.
Přirovnal bych to k sopce,něco se vevnitř děje,odborníci to zaznamenávají,a le bojí se to veřejnosti říci,nevědí jak to bude hrozivé.Jak píšete,banky jsou ve spojení,mezi sebou komunikují a ve spolupráci s vládami se to snaží oddálit.Spíš mě napadá,než aby i USA přiznaly kolaps,raději způsobují váleční roztržky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Dost3 2017-07-21 14:12
Lépe být nemůže, protože se peníze vyhazují oknem, a tak zatímco paralympijským sportovcům chybí na činnost pár milionů a na nemocné se sbírají víčka a pořádají dobročinné akce tak u nás si neziskovky udělaly s přispěním politiků dojnou krávu z peněz daňových poplatníků.

Zde je jedna kapka v tom miliardovém moři:

Romodro o.p.s (Výtah z výroční zprávy)

Dotace, granty

Středočeský kraj 10033100
ESF OP LZZ - MPSV 2338747,46
ESF OPLZZ - Město Broumov 2168909,8
Liberecký kraj 1666000
ESF OPPA - Hlavní město Praha 1454320,54
Moravskoslezský kraj 1323000
MHMP 1082300
NROS-Blokový grant - Fond pro NNO Nadace partnerství 656 101,00
Olomoucký kraj 638520
Nadace Agrofert 470000
NORSKÉ FONDY - Fond pro NNO Nadace partnerství 461 534,00
Pardubický kraj 446000
Jihomoravský kraj 400 000,00
ESF - Oblastní charita Most 388340,21
Úřad vlády 300000
Magistrát města Brna 271000
Blokový grant - Fond pro NNO Nadace partnerství 147217
Otevřená společnost, o.p.s. - Projekt Grant Report 120581,5
ESF OP LZZ - SČK 104665,64
Městská část Praha 8 48000
Nadace Vinci 25 686,00
Nadační fond Albert 18750
město Liberec fond prevence 15000
Město Ústí nad Orlicí 8 500,00
Město Slaný 5000
Město Nymburk 4 310,00
CELKEM 24595583,15

Z 24,5 mio šlo na mzdy zaměstnanců cca 17,7 mio.

Tato OPS je kapkou v moři neziskovek u nás.
Konkrétní výsledky její činnosti - neznámé.

romodromcz.cz/.../index.php
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # sebr0 2017-07-23 11:35
Jen bych poopravil finanční vyjádření a to na 24,5 Mld (miliard), místo Mio (milionů). Takže si počkám na ty předvolební kecy. A budu volit jedině toho, který zavře tyto penězovody neziskovkám a peníze použije pro potřebné samoživitelky, mladé rodiny, seniory, nemocné. Staronoví kecálisté jsou nevolitelní!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # eli 2017-07-22 04:50
Necital som clanok pana manzela o aktuálním stavu ekonomiky, ale s jeho tvrdenim, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity, urcite suhlasi kazdy, teda az na toho posetilca, co pani Marketku, konecne donutil k zamyšlení. Vseobecne plati, ze dobri ekonomovia v praktickom zivote kalamitne sutuacie nevytvaraju, to ze sa svet momentalne nachadza na pokraji limitu, je dielom takych, ktori o tom praktickom zivote nemaju ani ponatia. Kde ekonomia konci a prakticky zivot zacina? Samozrejme doma, to ale plati len pre tych, ktori nejaky maju. Ti, ktori ho nemaju, hladaju vychodisko z kalamitnej situacie niekde inde, cestuju z jednej kalamitnej zony do druhej a hladaju staty s vacsou rozlohou s vacsou moznostou nejaky ten domov vytvorit a tiez s vacsim predpokladom, si nan aj zarobit. Po roku 1989, emigrovalo natrvalo do zahranicia, asi 200 000 Cechov. Toto cislo ovsem nezahrnuje takych, ktori pracuju legalne v inych statoch EU. Idealna ekonomicka situacia, ze? Ludia odchadzaju, doma klesa nezamestnanost, uklizecky na tom nikdy neboli lepsie a miesta vo fabrikach? Mozes si vybrat masinu aku chces, je ich plno, tak kde je vlastne ten pes zakopany? To predsa vie kazdy, ti zaměstnavatele napraskali tie masiny do Ceska z nejakeho dovodu, ze ano? Ma sa to chapat tak, ze Cesi vlastne sabotuju svoju vlastnu zivotnu uroven? Zvysi sa vobec ich zivotna uroven, ak za tymi masinami stravia 12 hodin kazdy den? Urcite ako tak preziju, ale na vytvorenie toho domova to stacit urcite nebude. Pani Marketka lamentuje nad apatiou vsetkych v snahe riesit tuto situaciu, obvinuje bankarov, pitomce, ktori pisu sokujuce dopisy, spolocnost, ktora si nevazi moznosti pracovat do umoru, za par mizernych grosov, ale nikdy sa ani slovkom nezmieni o tych, ktori svet do tejto situacie dostali. Kde je zmienka o zlodejskych politikoch, ktorym spolocnost zverila do ruk svoj osud? Jedine o com sa (nechtiac) zmienila, su neschopni ekonomovia, ktori spolu s politikmi, tieto kalamitne situacie vytvaraju. Ak ma svet vobec nejaku sancu dostat sa z tejto brindy von, potom musi strcit do ruk metly takym, ako je pani Marketka sama, postavit za tie masiny vo fabrikach ich manzelov, aby v ich praktickom zivote okrem kalamit, vytvarali aj nieco uzitocneho a vsetkych politikov pozatvarat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+19 # Ignác 2017-07-21 11:28
>>> Vyděsil mě, protože jsem se zas znovu přesvědčila, jak nekonečná může být naivita.
Ten pán Vás vyděsit nemusel. Jen se podívejte, kolik lidí stále omlouvá "uprchlíky". Společným znakem pro to všechno je neschopnost/neo chota se dívat realitě do očí a něco s ní dělat. Stačí i jednoduchý krok: "pobuřovat" příspěvky na internetu. Proč asi existuje velká snaha mnoho těchto stránek a serverů umlčet!?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # John Maxwell 2017-07-21 13:03
Doplním, že to neni jen neochota či neschopnost ,ale lenost a pohodlnost cokoli řešit to je pro jedince jednodušší nechat řešení na systému ,systém problém vytvoří tak aby na vině nebyl samotný systém ...občan si ho všimne ...pakliže ne ,postará se aby byla chyba opravena a občan byl o problému včas informován a systém problém vyřeší ,občan nabude dojmu jak je o něj pečováno ....občan tak ani nepozná, že je u něj potlačováno samostatné myšlení a schopnost analyzovat situaci kolem problému ....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Miliardář 2017-07-21 12:36
Že „přeci“ žádná velká banka nekrachuje, takže žádná krize nehrozí.

Elementární otázka blba: goo.gl/iKiiV3 : "Kdo za to může?" Jsou to pracující, technici, vývojáři a nebo ti co jen žvaní a žvaní a žvaní a žvaní?

Upřímně ať to tu celé zkrachuje, a to pokud možno OKAMŽITĚ. A já se těším na to až ti žvanili, novináři, ekonomové, experti, bankéři atd. začnou PRACOVAT.

Pak si, ale budu myslet, že jsem v nebi páč to opravdu nehrozí.

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # John Maxwell 2017-07-21 12:50
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Dědouch11 2017-07-21 13:33
Xaro, ty úchyle, jdi už s tím spamem do brusele.
Pamatuji, že jsi sem dal svoji fotku už jednou. Tentokrát jsi ale bez saka a nechal se namalovat Frantou.
Jo, jsi píča "chlap".

P. S. Kolikátý už máš nick, úchyle, abys ulovil co nejvíc kliků?
(Řečnická, blbe)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jarin G. 2017-07-21 20:34
Vláďo, takhle se nechat vytočit! k
Marná snaha, marný boj. Stejně to udělá znova! kk
P.S.: a co tvůj profil decentního diskutéra? Vždyť to mohou číst i dámy! kkk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Dědouch11 2017-07-21 21:21
:D
Dostává mě, jaký je to slizoun. Jak mění podobu linku, na tu svojí ujetou slohovou práci a nicky. To je hnus fialovej.
"Profil decentního diskutéra"? :D
Nevím, to bych netvrdil. Ale dámy, v tomto případě, doufám, přivřou oko.
;)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Jarin G. 2017-07-21 22:24
No budou muset, že ;o). Přece kvůli jedné pí.i na tebe nezanevřou ;) k
Všiml jsem si, že tě Xara bere. Já jak zahlédnu ten odkaz, obvykle velmi zvýrazněný, tak už točím kolečkem...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Dědouch11 2017-07-22 11:49
To já obvykle taky, ale občas si holt odfouknu. :D
Vadí mi křiváci, no.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-6 # peto8 2017-07-21 16:59
+ planeta pre+mnozenych opic +

topky.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Věra Štimová 2017-07-21 18:37
Pokud se nedá šetřit, což bývávalo normální, pak je to známka naprosto nenormálního stavu, který se opakuje tolikrát, kolik krizí už bylo. Všimněte si jedné věci, aby Hitler podkopal ekonomimy jiných zemí, které měly peníze kryté zlatem, musel celou Zemi uvést do válečného stavu. Po první prohrané světové, bylo Německo na kolenou a tuto válku tedy zákonitě a dle info na různých webech musely rozpoutat rodiny mající vliv a peníze. "Majitelé bank", kteří zbohatli na první světové, si museli podrobit dle příkazů šéfika, celý svět. Inflace po válce dosažená tajným tisknutím bankovek různých měn po celou dobu války, se zopakovala před našima očima skrytě v pomalém inflačním růstu. Pak nemá vůbec smysl důchodové pojištění. Natož připojištění. Navíc zlato v bankách pomalu zmizelo a navenek se o tom muselo mlčet. Protože se tyto praktiky i tisk nekrytých bankovek odborně pojmenoval a vysvětloval jako dobrá věc, všimlo si toho jenom pár odborníků a lidé vládám dávali opětovnou důvěru. Rodiny nejbohatších otroků satana nemusely v Evropě tak vést války a mohly ji sjednotit pod vlajkou Bruselu. Nováčci byli rádi, že jsou na "západě" až nakonec zjistili, že jsou kolonií. Teď ale zasvěcenci potřebují více chaosu, tak vozí válečníky z jihu sem. Až najdu příslušný zednomail z blogu Petry Bostlové, dodám jejich přiznání. Chaos je ve všem, stačí ty novely novel, další EU normy a spousty neziskových organizací s humanitárním názvem. Jejich šéfik žije z utrpení lidí. Lidská Duše zas potřebuje k přežití opak. Je to zase dávný boj na elementární úrovni Života a Smrti. Buď zvítězí Harmonie, kterou potřebuje každá buňka, živá buňka, nebo zvítězí smrt, rozklad, chaos. Rakovinné buňky jsou zvrhlé buňky těla a množí se bez harmonie, chaoticky. Jedná se ale o Duši, ne o tělo. Chaos v Duších způsobuje co ? Pokoj v Duších způsobuje co ? Respektive kdo ? Ten, který existuje, neexistuje nebo je neživý ? Život versus neživot, Utrpení versus pokoj, Neživot je stroj, přece. Stroj je poháněný nějakou energií. Pokud je to energie utrpení, pak ho vytváří svým chaosem a má na to lidi. Každá první myšlenka je jeho, je strojově rychlejší, ta lidská je daleko pomalejší. Už jenom fyziologie nervové soustavy a synapse tuto rychlost prvních myšlenek neumožňují, to dokazuje, že nejsou vaše. Každý se s tím rodí a nikdo o tom neví, jenom jeden to říkal přede dvěma tisíci lety a než ho lidé s těmi neodmítnutými prvními myšlenkami pověsili na kříž, říkal jim přesně to samé aramejsky, a tak aby Mu věřili, protože tehdy o fyzice elektrických polích v lidském mozku fakt nic nevěděli. Až dnes lze si ověřit bez jakékoliv víry v kohokoliv PRAVDU
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Vítězslav Crha 2017-07-21 21:33
Jestli uznávám a vážím si nějakých vrcholných ekonomů, tak je to rozhodně paní Šichtařová. Znám snad všechny její články a videa z veřejných vystoupení a proto si ji velmi vážím. Je stopro fundovaná,sledu je brilantně světové pohyby v ekonomice,na Burzách,i na otevřených finančních fórech. Dokáže těžit z každé odchylky v rétorice financí a patřičně vše okomentovat a to podtrhuji--bez lží a vytáček. Znám ještě jednu takovouto velkou hvězdu a tou je Nela Lisková v pojetí jiné sféry a to politicko-vlast enecké. Obojí je svým pojetím hrdinstvím velkých Čechů. Ani k tomu není třeba genderové debility.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # .lak 2017-07-21 22:06
Víťo s dovolením v zajetí terpsichory jsou tanečníci. www.youtube.com/.../
Ekonomové patrně planetárně v $ & zde €. A jak jim pískají tančí i když asi mají "přehled.
ac24.cz/.../... time 11:50

S prostředky chudých a hlavně obětmi si hraje mamon? To chce malý stát bez jistot společenských zákonů, pouze s represí a "osobní" (ořech v bucharu) odpovědností a už víte kde jste. Alespoň někteří. u> (_._)

www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás