Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Jak nám aktivisté ukradli Prahu

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Markéta Šichtařová: Jak nám aktivisté ukradli Prahu

Všimli jste si, jak v poslední době dramaticky rostou ceny nemovitostí? Jejich ceny jsou už opravdu vysoko.

Když porovnáte platy v Praze a ceny bytů v Praze, zjistíte, že průměrný Pražák musí šetřit na průměrný byt skoro dvakrát déle než průměrný občan Berlína nebo Varšavy. Člověk by to pochopil, kdyby mohl říct, že je Praha pulsující velkoměsto, které rychle roste a rychle bohatne.

No - není to pravda. Praha je sice bohatá proti zbytku republiky, ale vývoj se v ní zastavil. Praha neroste. Praha se nemodernizuje. Výstavba téměř zamrzla. V Praze se svým způsobem zastavil čas. Nebo aspoň notně zpomalil.

Ptám se: Čím to je? Proč se Praha nevyvíjí? A proč jsou u nás tak drahé byty vzhledem k příjmům? Ukazuje se, že to jsou spojené nádoby. Oba problémy spolu souvisí.

Za růstem cen nestojí jen rekordně nízké úrokové sazby a nízká nezaměstnanost. Stojí za ním i ona divná změna nálady ve společnosti. Už neplatí, že co není zakázáno, je dovoleno, a zakázáno je jen to, co je nebezpečné. Dnes se raději zakáže všechno. Tam, kde se léta mohlo kouřit, se najednou kouřit nesmí. Tam, kde se léta smělo parkovat, se najednou parkovat nesmí. Jak houby po dešti vyrostly všeliké neziskovky placené z různých dotací a norských fondů. Pomnožily se nevládní organizace a sdružení, které se na základě nějakých nepochopitelných důvodů domnívají, že mohou do všeho mluvit.

A bohužel legislativa a politici jim jdou na ruku. Naprosto šokující je výrok kandidáta na prezidenta Michala Horáčka, kterého cituje web www.vrattelidemprava.cz: „Sebrat občanům a spolkům jejich právo vyjadřovat se k dění v jejich bezprostředním okolí bych nepovažoval za krok správným směrem. Dlouhodobě jsem pro co největší participaci občanů na podobě jejich bezprostředního i vzdálenějšího okolí. Proto si opravdu nemyslím, že by v této oblasti měli být kráceni na svých právech.“ Abychom si rozuměli - tenhle web přímo vysvětluje lidem, jak se mají vytvářet účelové spolky, jak napadnout stavební řízení někoho úplně cizího, jak se stát jeho účastníkem a jak cizí výstavbu blokovat.

Jinými slovy: Někdo se tu domnívá, že má právo mluvit do toho, co si někdo postaví na svém pozemku v souladu s předpisy a uzemním plánem. Někdo si myslí, že vám může mluvit do toho, co si vy stavíte, i když s vámi a vaší stavbou dokonce ani nesousedí. Kde se v lidech bere ten sprostý pocit, že mají právo zase někomu mluvit do toho, co bude dělat se svým majetkem?

To právě tyhle zájmové tlaky Prahu tak paralyzovaly. V Praze dnes máme třístupňový stavební povolovací proces a na všech třech jeho úrovních povolování je možné znovu a znovu se odvolávat k již vypořádané připomínce! A vždy znovu se mohou pod zástěrkou spolku odvolávat ti, kdo s vaším majetkem nesousedí, nejsou jím nijak přímo ovlivněni, jen se prostě „nelíbí“ třeba kvůli zvyku, že by na vaší zahradě mělo stát něco, co tam předtím nebývalo. Administrativní náročnost takových účelových zdržovaček začala být už neúnosná.

Cožpak je to normální, že získání všech povolení k menší stavbě činí u nás průměrně 247 dní? Přitom v Evropě je situace horší jen na Kypru, v Moldávii a na Slovensku, a to si, pěkně prosím, o úředním šimlu v EU nemyslím nic pěkného. „Výborná“ to vizitka a jistě to ekonomice „ohromně“ pomáhá.

A je to ještě horší. Praha je totiž kapitola sama pro sebe a celorepublikový průměr tvrdě překračuje. Na vydání stavebního povolení u větších bytových projektů se běžně čeká tři až pět let a někdy i déle. Protože si paní Nováková usmyslela, že výhled z jejích oken by nebyl na obzoru dostatečně romantický, a tak založila spolek, jehož jediným smyslem bylo stavbu blokovat.

To má samozřejmě makroekonomické důsledky. Obstrukce a průtahy při povolování novostaveb demotivují developery, a tím snižují nabídku nových bytů. Výsledkem logicky musí být růst jejich cen. Na dražší nové byty tedy opět logicky mnoho lidí nemá, což je tlačí do nájmů. Nájmy tedy rychle rostou. A máme tu problém. Byty jsou dražší, než by mohly být, nájmy jsou dražší, než by mohly být, lidé jsou chudší, než by museli být, utrácí méně, než by mohli, developeři mají nervy v kýblu, všichni vespolek jsme zas o něco méně svobodní, ale paní Nováková má spolek, zábavu na důchod a výhled.

Stačí jediné: Zase uvolnit stavidla, aby bylo možné znovu víc stavět. Jenomže to by nesměly mít účelové spolky ze zákona nárok strkat nos do věcí, do kterých by jim podle elementární logiky nemělo nic být.

Vlastně se to dá i kvantifikovat. Podle výpočtu Next Finance se ukazuje, že ztráty máme hned na několika frontách. Ztrátou je, že celá byrokracie výstavbu pro developera prodražuje a tím, že lidé musí víc platit za bydlení, mají míň peněz na jiné útraty. Tím brzdí hospodářský rozvoj celé naší ekonomiky. Odhad hovoří o tom, že zamrznutý stavební trh ořezává z HDP Prahy zhruba 1,9 % a z HDP České republiky 0,4 %. A přitom je to tak jednoduché: Stačí si uvědomit, že „vyjadřování se k dění v okolí“, rozumějme, k majetku někoho cizího, není žádným skutečným právem. To by znamenalo uvolnit byrokracii spojenou s výstavbou. Množství nabízených bytů by vzrostlo. Klesla by jejich cena. No a ekonomika by trošinku ožila. A to ani nemluvím o tom, že i do rozpočtu města by se tak dostalo víc peněz.

Věc přitom není nijak složitá. Třeba by stačilo přistoupit na systém něco za něco. Neboli například povinně složit kauci při podání odvolání. Pokud by se ukázalo odvolání jako účelově zdržovací, kauce by propadla. To by nám rázem počet odvolání pěkně poklesl!

Markéta Šichtařová

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+16 # Cvrk 2017-06-16 10:22
Systém kaucí by vybízel ke korupci a mohl by se z něj stát nástroj šikanování oprávněných stěžovatelů. Developerům by stačilo "namotivovat" příslušného úředníka, který by pak jakoukoliv stížnost odkládal jako neodůvodněnou a rovnou kasíroval kauce. Rozhodovat by pak musely soudy a to by při jejich rychlosti protáhlo povolovací řízení nejméně na deset let...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # eli 2017-06-17 06:43
Pri citani clankov tejto pohladnej damy sa natiska otazka, aku vlastne ulohu zohravaju v sucasnej spolocnosti uvahy takehoto razu? Su to ciste len povrchne, nedomyslene tlachaniny, alebo starostlivo pripravene bohapuste demagogicke podsivky, ktore su systematicky vsuvane do povedomia sirokej verejnosti, za ucelom zvyhodnit politicku, alebo hospodarsku aktivitu elit? Staci sa len trosku zamysliet nad obsahom jej dvoch poslednych clankov dole a hned zistis, ze jej uvahy nie su v sulade so zaujmami tych, ktorym su urcene. V clanku "...KDO TOUŽÍ PO EURU,"prelina niektore prvky ekonomie so sucasnou ekonomikou, bez ohladu na ich skutocny dopad na spolocnost. Zamestnanost sa zavadzanim novych technologii nezvysi, tu je nutne od zakladu zmenit system riadenia s cim sa pani Marketka, pravda vobec nezaobera. V clanku "U NAHÁČE TO ZAČÍNÁ...,"opat prelina etiku s estetikou a pravom, mravne dimenzie s pojmami krasy, ci porusovanim domoskej slobody. Absolutna sloboda je pojem, ktory v spolocnosti aplikovat nie je mozne. Kazdy majitel hospody musi brat ohlad na poziadavky zakaznikov, kazdy vlastnik domu, ci ineho obytneho priestoru, musi brat ohlad na okolie, kazdy z nas musi respektovat pravidla, ktore zivot v spolocnosti vyzaduje. Nieco ine je samozrejme migracia a kvoty, ale to je predsa vec politickeho charakteru (politicky azyl) EU, do ktorej sme dobrovolne vstupili. V clanku o ukradnutej Prahe, pani Marketka opat koketuje s tym, co je dovolene, co je zakazane a co nebezbecne. V Prahe sa vraj zastavil cas, pani Marketka tvrdi, samozrejme, kdo by jej v tomto oponoval? Praha, nie je len hlavnym mestom, je aj historiou ceskeho naroda, jeho casovou kapsulou, ktoru treba chranit pre buduce generacie. Samotny vstup do EU, tuto klenotnicu historie naroda do velkej miery ohrozil. Od roku 2011, je dovolene cudzincom skupovat pozemky a nehnutelnosti po celom uzemi republiky, ak by tu prestali platit predpisy uzemneho planovania, ak by tu bola absolutna sloboda predaja a vystavby, potom by sa tato klenotnica kultury naroda, stala hrackou v rukach oligarchie z celeho sveta, Buralo by sa stare, stavalo nove, Praha, by sa stala svetovym akciovym centrom nehnutelnosti, ktore by vytlacilo aj ich ceny, do zavratnych vysok. V kratkom case by zatienila prazsky orloj babisova veza, pamatnik narodneho pisomnictva kasinom nejakeho investora so Sanghaja atd. Podobny efekt vytvorila zidovska oligarchia s prirodnym bohatstvom a nehnutelnostami v Australii. Zmocnili sa vsetkeho, skupuju stare domy a pozemky v mestach a na pobrezi, stavaju bloky drahych apartmentov, kasina, zabavne, obchodne institucie a vsetko predavaju so zavratnym ziskom bohatym zaujemcom z celeho sveta, hlavne Ciny, Ameriky, bohatych krajin Blizkeho vychodu a Ruska, skratka kazdemu kto da viac, co vytlacilo ceny nehnutelnosti do takej vysky, ze uz o tom domorodci mozu len snivat. O takyto progres zrejme usiluje aj pani Marketka v Cesku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Lubinen(-33)Anti-zedník 2017-06-17 09:43
Mě ta baba taky nesedí , něco mě podvědomě na ni vadí a to co to je , nic dobrého nebude.Píše tak aby si neublížila , což je problém dnešní doby volající po opravdové možnosti se svobodně a hlavně beztrestně vyjadřovat.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+44 # Lubinen(-33)Anti-zedník 2017-06-16 10:46
Praha je stát ve státě pod protekční ochranou sionistů a ti si tady taky dělajï co se jim zlíbí , je to jednoduše k zblití . Samí rádoby umělci , většinou naplaveniny ,,chytřejší'' mïstnïch.Pražák y si taktéž tito chazaršťí parazité koupily a ti půjdou většinově proti Českému národu ,který se snaží účelově popřít ,že vůbec existuje. Je to práce havloidních vlastizrádců satanistů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # John Maxwell 2017-06-16 11:24
Tak tak .... Orodace za ziskovce

Cituji AC24:
Všimli jste si, jak v poslední době dramaticky rostou ceny nemovitostí? Jejich ceny jsou už opravdu vysoko.

Všimli jste si, jak v poslední době dramaticky rostou ceny portavin? Jejich ceny jsou už opravdu vysoko.

.... baráku se nenažeru
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # .lak 2017-06-16 12:08
Dokud se po každé putice poválečných generací mastili karty kde kdo byl manažér a ekonomie vzkvétala i s hospodářstvím protože ta kvalifikace makroekonomů i s orientací zástupného trhu prostě byla. A koneckonců profesionální hráči manažery i předčí i z nich byli vybíráni. Nedivte se potom že státeček naivů potom jde na buben bez klobouku bos s extrémními tlučhuby se znalostí pravidel, nikoli hry či soutěže navíc bez regulací či jen formálními. Politik který neumí mariáš či analogii nemá co dělat ve vedení skupin. Sám trotlem vyexploatuje svěřené do psích pr.... a o zodpovědnosti si může nechat zdát protože neví co to je, voblouk.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # chromolibden 2017-06-16 21:58
Lubinen(-33)Anti-zedník

Naprostý souhlas.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # qqq 2017-06-16 11:02
Jak je to s byty v Praze ?

aeronet.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Pеtkо Коtоv 2017-06-16 11:31
Pekne napsany a zduvodneny clanek Marketo, az tu [...]enou developólovanou havlistickou cestinu.
Neni to krasne a havlisticky developólovaná veta:

Když developéři nemohou v Praze volně developólovat logistické areály a objekty pro pražské peoply, tak tito nemaji satisfakci.

(i v latinske Americe se vytvari "nova anglictina" tim, ze se vse vyslovuje tak jak se to pise ale ke vsemu se spanelskou vyslovnosti. Proc tedy ne cechoanglictina ?)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # .lak 2017-06-16 12:30
Nejdydelnatěští dydlační dydlofórií dydlatou dydlavou dydelnatostí dydlovaní dydelnatí dydláci zdydlí, dydlace.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # John Maxwell 2017-06-16 13:20
He Laku stačilo napsat impozantní dydlátor
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # Ignác 2017-06-16 12:22
Praha? To je to město, co nebylo schopno za víc než dvacet let postavit vnější okruh? A když už, tak udělali jen půlku! Zbytek v nedohlednu, před přípojem na D1 zvlněný most, povrch na některých místech "da da da da da", v tunelech se často vrtají, takže je půlka uzavřena atp. ! Nebetyčně tupá trasa z Plzně na Hradec pro kamiony ... Prostě vychcaná neschopnost! Když byly pozemky levné, město či stát je pro jistotu neodkoupil a teď se čeká na co? Až zahřmí? To se stalo naposledy včera v noci, tak kdy? Ale hlavně, že se pořádají gendrové akce a jiné bezzubé pi... zbytek si dosadí každý sám.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # cocoa darriba 2017-06-16 16:16
Praha = prdel střední Evropy, je úplně zbytečné cokoliv řešit v tomto mafiánském tupém prostředí. Nejvíc sranda je, jak si ta chmraď z radnic vzájemně gratuluje k "dobré práci" v tiskovinách, které sami vydávají. Xindl. Tupý xindl. Vzorek voličů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Thorten 2017-06-16 13:22
Neserte se pořád do nás.Největší bordel tady delaj naplaveniny,kte rý nás chtej poučovat jak tady
máme žít.Nikdo vás sem nezve,když jsme tak špatný
Zůstaňte radši doma-hroudy!!!.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Kamil23 2017-06-16 22:41
Nic osobního. Taky se k Vám necpu, neseru se do Vás a budu jako hrouda klidně radši doma. Ale většinu z nás sere, co se v Práglu rozfrčí peněz na megastavby ku hovnu a další hovadiny a my na to přispíváme. Praha srdce Evropy, jo, ale zralý na infarkt.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # ctenar 2017-06-16 18:24
cely smysl mesta Praha spociva v penezovodu do strozoku cca 50 lidi , to je vse
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Jaris 2017-06-17 13:58
Praha je vsech zidu raj! At zije bajkajlaj, at zije bajkajlaj...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás