Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaMarkéta Šichtařová: Zločincem proti své vůli, aneb Jak politicky korektně oloupat banán

Sociální sítě

Reklama

loading...

Markéta Šichtařová: Zločincem proti své vůli, aneb Jak politicky korektně oloupat banán

Když si naposledy příslušné oddělení ministerstva vnitra nechalo v roce 2010 udělat přehled všech právních norem aktuálně platných na území České republiky, dobralo se k impozantnímu číslu 1 milion 600 tisíc kousků.

Kolik máme platných právních norem dnes, to patrně nikdo přesně neví. Ovšem prostou extrapolací časové řady se dobereme někam plus mínus ke dvěma milionům: v roce 1948 jich bylo kolem 50 tisíc, v roce 1989 více než milion, v roce 2009 už milion a půl.

Nejen počet právních norem se tedy zvyšuje; také se zvyšuje agilita poslanců, ministerských úředníků, zastupitelů obcí a dalších lidí, kteří mohou právní normy produkovat. A tudíž taky zrychluje tempo přibývání zákonů, vyhlášek ministerstev, nařízení vlády, vyhlášek obcí a dalších útvarů.

Že by to byl jen přirozený důsledek dlouhodobého nárůstu počtu státních úředníků, kteří tak mají k dispozici víc rukou, hlav i času na vymýšlení nových mantinelů, jak zregulovat naše chování? Že by všichni ti lidičkové byli puzeni neutuchající touhou vyladit nám naše zítřky všemi těmi návody k chování do dokonalosti? Nebo spíš potřebují vykazovat nějakou aktivitu, aby odůvodnili smysluplnost existence svých pracovních míst a mandátů? Anebo jednoduše svět – respektive Evropa – se jen nachází v dějinné epoše, která uvěřila, že detailní návod k tomu, jak si správně, politicky korektně a v souladu s předpisy o bezpečnosti práce oloupat banán, je přeci pro společnost mnohem přínosnější než nechat tak riskantní operaci na nás?

Každopádně sotva uvěřitelný počet právních norem má jeden zásadní důsledek: Při nejlepší vůli není možno žít za všech okolností v souladu se zákonem. Abychom totiž dodrželi zákon, předpokládá to, že jej také známe.

Jistě, existují právní normy, jejichž obsah je zcela intuitivní. Že není úplně v pořádku někoho zabít či okrást, asi povětšinou odhadne i dítě, jinak klidně s IQ houpacího koně. Takové právní normy se víceméně kryjí s tím, co je označováno za takzvané přirozené právo, a není problém je dodržovat, i když jejich znění neznáme do písmene. Jenomže takových je naprostá menšina.

Jenomže pak jsou tu i normy, které například popisují, co a kdy smíme jíst – viz takzvaná pamlsková vyhláška. Intuitivní na ní není vůbec nic, už proto ne, že názor na to, co je a není zdravé, se v čase neustále vyvíjí. Někdo vám bude zapáleně tvrdit, jak mléko a sója jsou zdravé, jiný – jako třeba já – je přesvědčen, že obojí je pro člověka velmi nezdravé, protože valná většina populace má jak na kravské mléko, tak na sóju sníženou toleranci. Intuitivnost či celospolečenská shoda veškerá žádná. Abychom se v tu chvíli chovali v souladu s právem, musíme příslušnou právní normu znát.

Samozřejmě můžete namítnout, že co neznám, musím si nastudovat. Ovšem tady vzniká logický problém. Jak si mohu nastudovat něco, o čem nevím, že to existuje? A při existence dvou milionů právních norem je zřejmé, že nikdo nemůže každou z nich znát... Nutným důsledkem tedy je, že pokud nikdo nemůže vědět o existenci všech platných právních norem, nemůže si dopředu zjistit, jak by se měl chovat, nemůže tedy zákony ani dodržovat. A jelikož podle platné právní zásady neznalost neomlouvá, automaticky se tak všichni musíme stát zločinci...

Řešení se zdá nasnadě: Při zavedení jednoho nového slova do právního řádu dvě jiná škrtnout. A při stejné agilitě státu jako za posledních 69 let budeme v roce 2086 tam, kde jsme byli v roce, v němž se chopili vlády komunisté. Je to ale mnohem hůř uskutečnitelné než vyslovitelné. Když jsem o tomhle pravidle už mluvila v minulosti, bylo mi právníkem namítnuto, že prý je to neuvěřitelně – s prominutím - pitomý nápad. A tím důvodem jeho infantilnosti mělo být prý to, že existují různé právní systémy: Některé fungují na principu precedentů, jiné ne. Některé víc vycházejí z obecných zásad, jiné jdou cestou detailního popisu. A náš právní systém je založen právě na detailním popisu dovoleného a zakázaného jednání.

Fajn, beru, ostatně jako neprávník se vždy ráda nechám právníkem poučit. Pak ale otázka evidentně stojí jinak: Není náhodou takový právní systém, který je přímo založen na neustálém kynutí typu „hrnečku, vař“, až se v té právní kaši, co navařil, všichni utopíme, principiálně špatně? Tedy alespoň já s ním mám dost zásadní logický problém.

A pak je tu ještě jeden praktický problém. S analogickým nápadem jako já - typu „jedno slovo dovnitř, dvě ven“ - se v prezidentské kampani oháněl i Donald Trump. A ani on nebyl první politik, který se proti počtu právních norem vymezil. A skutek? Minimálně prozatím utek. Trump tvrdě narazil na odpor dokonce i části republikánských poslanců například při pokusu o zrušení Obamovy zdravotní reformy. Možná to ještě nic neznamená. Anebo to třeba taky lze chápat jako určitou zákonitost: Například ekonomové vědí, že mzdy jsou pružné téměř jen v jediném směru, totiž nahoru. Dost možná je načase formulovat podobnou právní zákonitost: Počet právních norem umí jen a pouze růst.

Vůbec se mi nechce domýšlet, co by to pro naše životy znamenalo, pokud by to byla pravda.

Markéta Šichtařová

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+18 # Vítězslav Crha 2017-04-01 12:44
Velice logicky a smysluplně napsáno. Paní Šichtařová je opravdu názorově velice dobře vyvážený človíček. Rád čtu její práce,protože mají smysl pro detail,jsou atraktivní a vždy dopadnou přesně do černého. Děkuji jí za to. Její věcnost je neuvěřitelná a když vím,že ona ví,tak to má smysl.
+7 # Leonardo 2017-04-01 14:22
Skoda, ze pani Sichtarova se venuje ekonomii. Ta totiz - jak znamo - neni veda (existuji v ni protichudne teorie, jez nelze ani potvrdit, ani vyvratit, proto jeden slovutny ekonom vola "tahnete doleva!", jiny vola "tahnete doprava!" - a neboha ekonomika vola "tahnete k certu!" - a la Saturnin), proto intelignetni a smerem k vlasti zodpovedne pani Sichtarove je pro ni skoda. :)
+5 # cocoa darriba 2017-04-01 15:51
Nejintuitivnějš í je právo silnějšího , to přetlačí i těch 1 600 000 dřístů, zejména je-li podloženo příbuzenským vztahem, bankovkami, nárameníky, hektolitry chlastu či nakonec Glockem.
Až dorosteme ke 3,1415 milionům dřístů , věci se zacyklí a opustíme tento vesmír jako druh.
+2 # Okap 2017-04-01 16:40
Skvělá teorie, tak už se do toho pusťme, ať už to máme za sebou
+9 # Věra Štimová 2017-04-01 18:44
Pokud máme dva miliony zákonů a úředníky k jejich produkci tady i v Bruselu a navíc i z jiných zemí, pak nechť si peklo vytváří jejich dodržováním mezi sebou. My si ponecháme staré dobré Desatero, přestože ho zrovna František taky upravuje, jak se mu hodí a budeme free, protože jenom Desatero Božích Zákonů má svou logiku, čili je pravdivé. My chceme svobodu a tohle Desatero ji zaručuje. Navíc pokud se jím člověk řídí, je šťastný a rodina se mu nikdy nerozpadne. Navíc ho nikdo nemusí ani studovat, protože každá máma a táta nás ho učili. Ti, kteří musí dodržovat jiné zákony, jsou nazýváni otroky.
+5 # Spyman 2017-04-01 23:09
Na náš právní systém se můžeme dívat z různých úhlů. Jisté je však to, že z hlediska teorie regulace se jedná o velmi přeregulovanou soustavu. Ta je typická tím, že na elementárně jednoduché podněty reaguje chaotickými regulačními kroky, které spějí místo k dosažení rovnováhy ke zvyšování nerovnováhy. Typickým příznakem je, že na dva stejné podněty reaguje naprosto odlišně. Proto jsou doby vyřešení soudních pří obludně dlouhé. Téměř žádný spor není profesionálně rozhodnut a na každý spor existuje nejméně pět zcela protichůdných právních názorů. Pro normálního člověka je právo zcela k ničemu, protože se jej v rozumném časovém horizontu nedočká a mnohdy ani nedožije. Jako příklad bych uvedl stařičkou bábu Mašínovou.

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás